Wikicytaty:Kategorie
W celach uporządkowania zawartości stosujemy na Wikicytatach system kategorii. Obecnie istnieją 4 kategorie główne, z których każda ma swoje podkategorie.
Dla czytelnika
[edytuj]Poniżej znajduje się opis najważniejszych kategorii wraz z linkami do nich.
- Cytaty – artykuły dotyczące konkretnych cytatów
- Ludzie – artykuły zawierające cytaty z określonych osób
- Źródła – artykuły pogrupowane według źródeł, z których pochodzą zawarte w nich cytaty, na przykład:
- Dzieła literackie – artykuły zawierające cytaty z dzieł literackich
- Dzieła audiowizualne:
- Filmy – artykuły zawierające cytaty z filmów
- Gry komputerowe – artykuły zawierające cytaty z gier komputerowych
- Reklama – artykuły zawierające cytaty dotyczące reklam
- Kabaret – artykuły zawierające cytaty z programów kabaretowych i o kabaretach
- Media – artykuły zawierające cytaty dotyczące różnych mediów
- Tematy – artykuły zawierające cytaty na jeden określony temat
- Meta-strony Wikicytatów – strony niezawierające cytatów, opisujące sposób działania serwisu i kwestie techniczne
Dla współautora projektu
[edytuj]Jak umieścić stronę w jakiejś kategorii?
[edytuj]Na Wikicytatach działamy nieco na opak – nie umieszczamy artykułu w kategorii, ale kategorie "w artykule". Aby dodać artykuł do kategorii, wystarczy na dole artykułu wpisać:
[[Kategoria:nazwa kategorii]]
i zapisać zmiany. Tak więc wpisanie:
[[Kategoria:Tematy]]
spowoduje, że artykuł zostanie natychmiast dodany do kategorii Tematy. Teraz strona, do której dodałeś kategorie, będzie widoczna w spisie alfabetycznym pod literą, na którą zaczyna się jej tytuł (czyli Polska znajdzie się pod P).
Czasem jednak sortowanie według tytułu nie jest pożądane. Posortowany według tytułu artykuł Ernest Hemingway znalazłby się wtedy pod E, podczas gdy powinien się znaleźć pod H. Aby wymusić inną kolejność sortowania, wpisujemy:
[[Kategoria:nazwa kategorii|tekst według którego artykuł ma być sortowany]]
W przypadku sortowania według nazwisk wystarczy więc zamienić miejscami imię z nazwiskiem i wpisać:
[[Kategoria:Amerykańscy pisarze|Hemingway, Ernest]]
W wyniku takiego zapisu artykuł zostanie umieszczony w kategorii Amerykańscy pisarze pod literą H. Gdyby teraz w tej samej kategorii znalazł się artykuł z cytatami z Adama Hemingwaya (na przykład), to pod uwagę przy sortowaniu byłoby brane jeszcze imię, w wyniku czego Adam byłby przed Ernestem.
W dokładnie ten sam sposób co pierwszą, można dodać też drugą kategorie, i trzecią, i... (patrz: Dziady)
Kilka kategorii dodajemy, wpisując każdą w osobnym wierszu – poprawia to czytelność.
Uwaga: między oznaczeniem kategorii a właściwym (widocznym dla czytelnika) tekstem artykułu powinny być dwa wiersze przerwy. Tak więc artykuł z poprawnie wpisaną kategorią wygląda tak:
'''[[w:Ernest Hemingway|Ernest Hemingway]]''' (1899-1961) – pisarz amerykański. * Kot jest najlepszym anarchistą. ** Źródło: ''Komu bije dzwon'' [[Kategoria:Amerykańscy pisarze|Hemingway, Ernest]]
a nie tak:
'''[[w:Ernest Hemingway|Ernest Hemingway]]''' (1899-1961) – pisarz amerykański. * Kot jest najlepszym anarchistą. ** Źródło: ''Komu bije dzwon'' [[Kategoria:Amerykańscy pisarze|Hemingway, Ernest]]
W jakiej kategorii umieścić stronę?
[edytuj]Jeśli stworzyłeś lub planujesz stworzyć artykuł albo po prostu trafiłeś na stronę bez przydzielonej kategorii, powinieneś dodać ją do którejś z już istniejących kategorii lub utworzyć nową.
Kategorie, jak sama nazwa wskazuje, służą kategoryzacji, czyli logicznemu grupowaniu oraz porządkowaniu stron. I tak, jeśli strona zawiera cytaty z jednego autora (np. Brigitte Bardot), powinna się znaleźć w jednej z podkategorii kategorii Ludzie, a jeśli mają się na niej znajdować artykuły na jeden temat (np. miłość), to powinna być w kategorii Tematy.
Ale taki podział powodowałby wrzucenie wszystkich stron do jednego z dwóch (lub większej ilości) worków – autorzy w jednym, tematy w drugim, etc. Czasem jednak zdarza się tak, że kilka stron z różnych kategorii ma jakiś punkt wspólny. Wtedy należy utworzyć nową kategorie, która będzie zawierać wszystkie powiązane strony.
- Przykład:
- Według instrukcji powyżej, strona Adam Mickiewicz powinna zostać umieszczona w Kategoria:Polscy poeci, a strona Dziady w Kategoria:Dzieła literackie. Wtedy jednak te dwie strony byłyby w systemie kategorii bardzo od siebie odległe. Dlatego utworzono podkategorie Kategoria:Adam Mickiewicz w kategorii nadrzędnej Autorzy, a w niej umieszczono hasła Adam Mickiewicz (hasło główne) i Dziady (które znalazło się też w kategorii Dzieła literackie). Cała struktura wygląda teraz następująco:
- Jeśli kiedyś w przyszłości powstanie strona opisująca dokładnie jeden cytat z Dziadów (niewykluczone, że w chwili, gdy czytasz te słowa, już się tak stało), trzeba będzie utworzyć w kategorii Kategoria:Adam Mickiewicz podkategorie Kategoria:Dziady i umieścić tam artykuł Dziady oraz artykuł Nazywam sie Milijon (przykładowy cytat z Dziadów). Po modyfikacjach powyższa struktura będzie wyglądać tak:
Dużym skrótem powyższego opisu byłoby chyba stwierdzenie, iż istnienie kategorii jest usprawiedliwione, gdy można w niej umieścić co najmniej dwa artykuły.
Przy tworzeniu nowej kategorii można krótko opisać, co ona zawiera. Można też dodać szablon {{wikipediakat}}, jeśli w Wikipedii istnieje podobna kategoria.
W jakiej kolejności wpisywać kategorie?
[edytuj]Kolejność, w jakiej wpiszemy kategorie w artykule, jest kolejnością, w jakiej zostaną one pokazane u dołu tego artykułu. Dla porządku zaleca się więc wpisywanie kategorii w kolejności alfabetycznej.
- Przykład:
- Artykuł Dziady należy do kategorii Adam Mickiewicz oraz Dzieła literackie. Powinny być one podane w artykule w następującej kolejności:
[[Kategoria:Adam Mickiewicz]] [[Kategoria:Dzieła literackie]]
Artykuł główny
[edytuj]Zalecane jest umieszczanie w opisie kategorii linku do artykułu głównego tej kategorii. Robimy to po to, by użytkownik, który chce dotrzeć do hasła ogólnego (np. z cytatami danego autora), nie musiał przeglądać alfabetycznej listy wszystkich artykułów w danej kategorii (np. artykułów z cytatami z dzieł tego autora).
Artykuł główny ma przeważnie dokładnie taką samą nazwę jak kategoria, w której się znajduje.
- Przykład:
- Jedzenie jest artykułem głównym kategorii Kategoria:Jedzenie
Aby dodać informacje o artykule głównym, otwórz okno edycji kategorii i wpisz (zaraz pod ewentualnymi oznaczeniami kategorii, do których ona należy):
'''Artykuł główny:''' [[nazwa artykułu]]