Przejdź do zawartości

Tove Jansson

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Tove Marika Jansson (1956)

Tove Marika Jansson (1914–2001) – fińska pisarka szwedzkojęzyczna, malarka, ilustratorka i rysowniczka komiksowa, znana najbardziej jako autorka książek o Muminkach.

Podróż z małym bagażem[edytuj]

(szw. Resa med latt bagage; tłum. Teresa Chłapowska)

 • Według moich obserwacji, przeciwności życiowe, poza rzeczywistymi katastrofami, powtarzają się dość monotonnie; on albo ona są niewierni albo znudzeni, praca przestaje dawać zadowolenie, tracą również kształt rozbuchane ambicje i marzenia, czas szybko robi się coraz krótszy, rodzina zachowuje się w sposób niezrozumiały i przerażający, przyjaźń mimochodem ulega zatarciu, człowiek zajmuje się gorączkowo rzeczami bez znaczenia, podczas gdy to, co nie do naprawienia toczy się nieodwracalnym trybem; szarpie cię poczucie obowiązku i winy, a wszystko razem zostaje nazwane dość mętnie lękiem, udręką, której na ogół nie zdążasz albo nie masz odwagi zdefiniować.
 • Wydaje mi się, że ludzkie kłopoty przejawiają się dość podobnie, w każdym razie te, które w życiu codziennym stale istnieją, mimo że, powiedzmy, dach przestał przeciekać, jest co jeść i nic ciału bezpośrednio nie zagraża – jeśli rozumiecie, co mam na myśli.

W Dolinie Muminków[edytuj]

 Poniżej znajdują się wybrane cytaty, więcej znajdziesz w osobnym haśle W Dolinie Muminków.
 • Muminek zatrzymał na chwilę swój obłoczek przed oknem tatusia.
  – A kuku! – zawołał. (…)
  Tatuś Muminka wypuścił wieczne pióro z ręki i podbiegł do okna.
  – Na mój ogon! Na mój ogon! – zawołał.
 • Pewnego szarego poranka na Dolinę Muminków spadł pierwszy śnieg. Padał miękko i cicho – w parę godzin wszystko było białe.
 • W tej chwili Słownik Wyrazów Obcych zaczął się marszczyć. Ryjek z przejęcia ugryzł Paszczaka w palec.
  – Uważaj! – oburzył się Paszczak. – Ugryzłeś mnie w palec.
  – Oj, przepraszam – szepnął Ryjek. – Pomyliło mi się, myślałem, że to mój!

Inne[edytuj]

 • Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są.
  • Źródło: Lato Muminków, tłum. Irena Szuch-Wyszomirska, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 1967.
  • Zobacz też: teatr