Stocznia Gdańska

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gmach dyrekcji Stoczni Gdańskiej (do roku 2002)

Stocznia Gdańska – jedna z największych polskich stoczni, zlokalizowana w Gdańsku na lewym brzegu Martwej Wisły i na Ostrowiu.

 • Patrzenie na to miejsce tylko przez pryzmat Solidarności szkodzi mu. Świetną rzecz odkryłem ostatnio, szperając w jakichś papierach. W sierpniu 1920 roku w Stoczni Schichaua miał miejsce duży strajk okupacyjny. To jedna z analogii – sierpień jest dobrym miesiącem na strajk. Strajkowało dwa tysiące ludzi. A czego chcieli? Jednej wolnej soboty w miesiącu i chyba zmniejszenia godzin dniówki. W efekcie wszystkich strajkujących zwolniono dyscyplinarnie i wyrzucono z rodzinami z zakładowych mieszkań. W ich miejsce przyjęto nowe załogi, ale z uwzględnieniem postulatów strajkujących. Tutaj ciągle dokonywały się takie zmiany. Te budynki przeżyły wiele pokoleń robotników, setki tysięcy osób chodziło po tutejszym bruku. Powojenne losy stoczni i Solidarność to zaledwie jedna trzecia historii tego miejsca.
 • Samo przejęcie Stoczni Gdańsk i GSG Towers ma dla nas charakter biznesowy, oparty o rzetelne analizy i dobrą koniunkturę na rynku stoczniowym. W obu firmach chcemy, po przeprowadzonych analizach, wprowadzić usprawnienia, od sposobu zarządzania procesem produkcji, przez system płacowy, do skutecznego pozyskiwania rentownych kontraktów. Zarząd Stoczni Gdańsk i GSG Towers przy naszym wsparciu, pracował nad tym od trzech miesięcy. Teraz swoje plany może zacząć realizować.
 • Stocznia Gdańsk ma szansę stać się jednym z filarów przemysłu stoczniowego w Polsce, a zarazem stabilnym miejscem pracy, dającym satysfakcję zatrudnionym.
  • Autor: Andrzej Kensbok, p.o. prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu.
  • Opis: o powrocie Stoczni Gdańskiej do państwowego właściciela.
  • Źródło: ARP kupiła Stocznię Gdańsk i GSG Towers, gospodarkamorska.pl, 20 lipca 2018.
  • Zobacz też: Polska

Zobacz też:

Commons-logo.svg