Przejdź do zawartości

Stambuł

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Stambuł

Stambuł (tur. İstanbul, dawniej Konstantynopol) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się po obu stronach cieśniny morskiej Bosfor, od północnego wybrzeża Morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego.

  • XVI-wieczny Konstantynopol (Stambuł, z greckiego: idę do miasta, stał się oficjalną nazwą dopiero w latach 30. XX wieku) pod względem higieny i czystości pozostawia wiele do życzenia, ale przeciętny muzułmanin w przeciwieństwie do przeciętnego chrześcijanina mył się pięć razy dziennie (przed każdą modlitwą) i po załatwieniu potrzeby fizjologicznej. W stolicy znajdowało się bardzo dużo łaźni będących także miejscem spotkań, odpoczynku i relaksu. Wiele z nich zostało ufundowanych przez Sulejmana i jego żonę Roksolanę. Więc ten serialowy obraz nie jest tak daleki od rzeczywistości.
    • Autor: Jerzy S. Łątka
    • Źródło: Krzysztof Różycki, Sułtan to miał klawe życie (wywiad z Jerzym S. Łątką), „Angora” nr 12 (1292), 22 marca 2012, s. 20.
    • Zobacz też: Wspaniałe stulecie
  • Turcja to jest bardzo ciekawa historia. Bo to jest tak: jest rewolucja Atatürka, powstaje społeczeństwo krwią wyhodowane. Komunizm absolutny w sumie jeśli chodzi o działanie państwa, gigantyczne ofiary, absolutnie represyjny reżim, wojsko jako ostoja stabilności. No i mamy od 20 lat toczący się proces, który polega na tym, że Anatolia wygrywa, bo Turcja taką jaką my lubimy, jaką chcemy się z nią konfrontować, jaka jest dla nas zrozumiała, to jest Stambuł i okolice. A prawdziwa Turcja to jest Anatolia. (...) I to co obserwujemy teraz w Turcji, z tą walka o ten plac i tak dalej, i tak dalej, to jest być może ostatnie tchnienie takiej Turcji, którą... takiej atatürkowskiej, otwartej, chcącej, mającej aspiracje europejskie. Moim zdaniem ta walka jest przegrana, bo po drugiej stronie jest o wiele większa masa ludzi.(...) A w finale jest kalifat.

Zobacz też: