Pacyfikacja Borowa: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 598 bajtów ,  4 lata temu
dodano cytat
(dodano cytat)
(dodano cytat)
* Napad na Borów i cztery sąsiednie wsie był starannie zaplanowanym przedsięwzięciem niemieckich okupantów, „wielką akcją”, w której najwidoczniej uczestniczyło wszystko, co w najbliższej i nieco dalszej okolicy umiało chodzić, strzelać i podpalać: ''Truppenpolizei'', ''Wehrmacht'' i ''Sicherheitspolizei''.
** Autor: [[Konrad Schuller]], ''Ostatni dzień Borowa. Polscy chłopi, niemieccy żołnierze i nieprzemijająca wojna'', Warszawa 2011, s. 61.
 
* Ogrom zła wyrządzony tutaj człowiekowi przez drugiego człowieka, podczas drugiej wojny światowej, pozostaje w zbiorczej pamięci ludzkości i nie powinien być wymazany, aby nigdy więcej się nie powtórzył. To część polskiej historii, przeplatanej latami wolności i zniewolenia.
** Autor: Wiesław Liwiński, burmistrz Annopola.
** Źródło: [http://www.annopol.info/aktualnosci/n,1526,72-rocznica-pacyfikacji-borowa-i-okolic-relacja.html ''72 Rocznica Pacyfikacji Borowa i okolic''], annopol.info, 5 lutego 2016.
** Zobacz też: [[człowiek]], [[historia]], [[II wojna światowa]]
 
* Szczecyn podobnie jak Borów spłonął wówczas do fundamentów. Niemieccy żołnierze i – jak twierdzą ocaleni – również ukraińscy esesmani pod niemieckim dowództwem przechodzili od domu do domu. Zabijano szybko i metodycznie, zupełnie jakby chodziło o oszczędność czasu i nieprzeoczenie godziny, kiedy to kilka kilometrów dalej, w Borowie, miała rozpocząć się msza. Wkrótce wieś stanęła w ogniu (…).
122

edycje

Menu nawigacyjne