Solidarność Walcząca

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Stowarzyszenie Solidarność Walcząca

Solidarność Walcząca – polska antykomunistyczna organizacja podziemna założona we Wrocławiu w czerwcu 1982 przez Kornela Morawieckiego.

  • „Solidarność Walcząca” była strukturą, która miała osłabić „Solidarność”. Radykalizm głoszony przez „SW” miał zachwiać zaufaniem do działań podejmowanych przez liderów „Solidarności”. „Solidarność Walcząca” musiała wzbudzać sympatię u radzieckich towarzyszy, tak jak dziś Kornel Morawiecki wzbudza sympatię na Kremlu. Wszystkie te opowieści o bohaterskich czynach i walecznych planach działaczy „Solidarności Walczącej” są po prostu konfabulacją. (...) Władze komunistyczne chętnie podtrzymywały ten mit organizacji radykalnej, bo mogły go wykorzystać propagandowo. Popatrzcie, walczymy z solidarnościowymi terrorystami.
  • Wobec Boga i Ojczyzny przysięgam walczyć o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą Solidarną – poświęcać swe siły, czas – a jeśli zajdzie potrzeba – swe życie dla zbudowania takiej Polski. Przysięgam walczyć o solidarność między ludźmi i narodami. Przysięgam rozwijać idee naszego ruchu, nie zdradzić go i sumiennie spełniać powierzone mi w nim zadania.
  • Znów muszę tu przywołać najwybitniejszego przedstawiciela strony ugodowej Jacka Kuronia. W odtajnionej parę lat temu rozmowie z płk. SB Janem Lesiakiem Solidarność Walcząca jest przez Jacka postrzegana jako zagrożenie, które należy zneutralizować, w domyśle, we współpracy ze służbami specjalnymi. Czy nie podobnie sprawy widzieli Lech Wałęsa i jego najbliższe otoczenie?