Przejdź do zawartości

Socjalistyczna Partia Pracy Ameryki

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Socjalistyczna Partia Pracy Ameryki (ang. Socialist Labor Party of America) – amerykańska partia lewicowa powstała w 1876 r.

  • Obecny system pozwolił kapitalistom tworzyć prawa w ich interesie, tak by mogli krzywdzić i uciskać robotników. Demokrację, za którą walczyli i ginęli nasi przodkowie, uczynił cieniem i parodią, dając kapitałowi nieproporcjonalny wpływ i reprezentację we władzy ustawodawczej. Pozwolił kapitalistom odbierać pomoc rządową, nadania ziemskie i pożyczki finansowe dla egoistycznych spółek kolejowych, które monopolizując środki transportu, okradają i producentów, i konsumentów. Pozwolił kapitalistom jako klasie przywłaszczyć rocznie pięć szóstych całkowitej produkcji naszego kraju. Uniemożliwia ludzkości osiągnięcie naturalnego przeznaczenia na ziemi – niszczy naszą ambicję, nie dopuszcza do małżeństw lub wywołuje fałszywe i nieszczere, skraca ludzkie życie, niszczy moralność i wywołuje zbrodnię, korumpuje sędziów, księży i mężów stanu, burzy zaufanie, szacunek i honor między ludźmi i zamienia nasze życie w egoistyczną, bezlitosną walkę o przetrwanie w miejsce szlachetnej i wielkodusznej walki o doskonałość, w której wszystkim będą dane równe szanse, a ludzkie życie uwolnione od nienaturalnej i upokarzającej walki o chleb.
    Dlatego my, przedstawiciele robotników Chicago, zebrani na masowym zebraniu, uroczyście deklarujemy, że czujemy się zwolnieni ze wszelkiej lojalności wobec istniejących w tym kraju partii politycznych i że jako wolni i niezależni wytwórcy będziemy dążyć do uzyskania pełnej władzy, by tworzyć własne prawa i rządzić sami sobą, nie uznając żadnych praw bez obowiązków i żadnych obowiązków bez praw. A dla poparcia tej deklaracji, licząc na wsparcie i współpracę wszystkich ludzi pracy, wzajemnie przysięgamy sobie na nasze życie i nasz święty honor.

Zobacz też: