Siergiej Bagapsz

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Siergiej Bagapsz, 2009

Siergiej Bagapsz (1949–2011) – abchaski polityk, premier (1997–1999), prezydent (2005–2011).

  • Jestem w optymistycznym nastroju, gdyż niepodległość Abchazji jest nie tylko zagwarantowana, ale także pod względem politycznym i ekonomicznym dobrze rokuje na przyszłość. Ponadto wierzę, że uznanie przez większość państw świata jest tylko kwestią czasu.
  • Nasi ludzie ponownie uśmiechają się. Nie noszą już mundurów wojskowych i nie czyszczą regularnie swojej broni. Nie przywdziewają żałoby. Wierzą w swoją przyszłość i przyszłość dla swoich rodzin. W końcu jesteśmy pewni siebie, bo nie jesteśmy już zrozpaczeni. Możemy czekać tak długo, aż świat opamięta się.
  • Przeciwko naszym szczerym aspiracjom wolnościowym, gruzińscy liderzy oferują przywrócenie „terytorialnej integralności”, czyli żądanie oparte na ekstremalnym nacjonalizmie oraz małżeństwo z przymusu, przeforsowane już raz na Abchazach przez Józefa Stalina w 1931 r.
  • Przez wspieranie gruzińskiej polityki dążącej do izolacji dyplomatycznej i ekonomicznej Abchazji i Południowej Osetii Stany Zjednoczone i Europa symbolicznie właśnie to nam robią. Nie dają nam żadnej alternatywy, a potem krytykują nas za to, co musimy robić, by przetrwać.