Przejdź do zawartości

Scytowie

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Scytowie – koczownicze ludy irańskie wywodzące się z obszarów pomiędzy Ałtajem a dolną Wołgą, zamieszkujące od schyłku VIII lub od VII wieku p.n.e. północne okolice Morza Czarnego.

  • My Scytowie nie mamy ani miast, ani uprawnej ziemi, żeby zbyt śpieszno nam było wdawać się z wami w walkę, w obawie, że miasta nam zajmiecie, a pola spustoszycie. Gdyby jednak koniecznie jak najprędzej miało dojść do walki, to posiadamy przecież groby naszych ojców: nuże więc, odszukajcie je i spróbujcie zburzyć; wtedy poznacie, czy będziemy z wami o groby walczyć, czy nie. Ale wprzód, gdy nie mamy słusznej po temu przyczyny, nie będziemy się z tobą bić. (…) A za to, żeś mienił się moim panem, jeszcze mi odpokutujesz.
  • Większość mężczyzn w krainie Scytów zostaje eunuchami. Oddają się oni kobiecym zawodom i nazywani są „anaeries”. Gdy po stosunku z kobietą okaże się, że są impotentami, ponawiają próbę. Gdy znów im się nie udaje, uważają, że zgrzeszyli i przywdziewają kobiece szaty, przez co przyznają się do bycia kastratami. Żyją później jak kobiety. Są bardzo podobni do eunuchów.
    • Autor: Hipokrates
    • Źródło: Helmut Werner, Tyranki. Najokrutniejsze kobiety w historii, tłum. Monika Gajowa, Wydawnictwo Jeden Świat, Warszawa 2005, ISBN 8389632241, s. 27.