Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich w bitwie o Narwik

Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich (SBSP) – wielka jednostka piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w 1940 r. Brała udział w bitwie o Narwik.

  • Bić się będziecie na ziemi szlachetnego narodu, który jak Polacy wolał nierówną walkę, aniżeli poddanie się bez oporu wrogiej przemocy. Bić się będziecie razem z wojskami naszych sprzymierzonych. Ciosy, które wspólnie zadacie, zaważą poważnie na losach wojny i przyspieszą dzień wyzwolenia narodu ze straszliwej niewoli.
  • Na samym dnie fiordu odkryliśmy jeszcze jedną ludzką siedzibę, chatkę rybacką (...) zamieszkaną niewątpliwie tylko w lecie. (...) zostawiając na stole jako zapłatę jedną koronę oraz paczkę papierosów (...) Przemknęło mi przez głowę, czy by nie napisać czegoś po łacinie. Polonia semper fidelis albo coś takiego? Zapytałem, czy może ktoś potrafi narysować orzełka. (...) Aż nagle – ależ oczywiście, umiemy akurat tyle co potrzeba, po norwesku. No Tysk! Nie Niemcy! Wypisałem te dwa słowa na kartce i zostawiłem ją na stole. Wychodząc zobaczyłem dwóch strzelców zbierających kamienie nad fiordem u stóp chaty. To był ich pomysł. Z kamieni ułożyli napis – Polska.
    • Autor: Jan Meysztowicz
    • Opis: podczas walk w Norwegii przeciw Niemcom.
    • Źródło: Jan Meysztowicz, Saga Brygady Podhalańskiej, wydawnictwo MON, Warszawa 1987. s. 96–97.
  • Spotyka was wielki zaszczyt. Wy, Brygada Podhalańska, będziecie pierwszą wielką jednostką naszej nowej armii polskiej, która pójdzie bić Niemców. Oddaję was do francuskiej dywizji lekkiej. Pojedziecie do Norwegii. Wasza obecność na froncie da mi prawo do zasiadania w Radzie Aliantów.
  • Strzelcy! Na was zwrócone są dziś oczy wszystkich towarzyszy broni, wszystkich towarzyszy tułactwa. Jutro zwróci się do was umęczony kraj, by w waszych czynach zaczerpnąć wiary oraz mocy dla dalszego wytrwania. Wiem, że okażecie się godni wielkiego zadania, jakie wam poruczyłem, wiem, że zachowując ścisłe braterstwo broni z waszymi francuskimi i angielskimi kolegami rywalizować będziecie z nimi na polu wypełnienia żołnierskiego obowiązku. Raz jeszcze przemawiam do was słowami wodza, któremu ongiś Bóg powierzył honor Polaków: Nie podbijać idziecie, ale oswabadzać. Dość tego dla Polaka. Niech żyje wielka i potężna Polska!