Róża Thun
Wygląd
Róża Thun (z domu Woźniakowska, właśc. Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein; ur. 1954) – polska polityk, posłanka do Parlamentu Europejskiego.
- Często krytykuje się tożsamość europejską jako „oderwany projekt”, tymczasem ja mogę powiedzieć o paru rzeczach bardzo praktycznych, którymi zajmuję się sama. Wspólne prawo konsumenckie, możliwość przenoszenia rent i emerytur, kwalifikacji zawodowych. Ogólnoeuropejskie koncesje na wykonywanie usług, żeby ludzie z małych i średnich firm wiedzieli, że to jest ich rynek i ich społeczeństwo. Żeby potrafili powiedzieć: „u nas w Europie”.
- Źródło: rozmowa Cezarego Michalskiego, Nie fascynujmy się renacjonalizacją, bo pierwsi padniemy jej ofiarą, krytykapolityczna.pl, 27 listopada 2012
- Zobacz też: Europa
- Czyżby dwie natury w jednym ciele? Michał Adamczyk do jednych przemocowo i chamsko, a do drugich z wprost przesadną starannością: Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein. TVP Info lubi to!
- Opis: o artykule na portalu onet.pl, w którym ujawniono, że Michał Adamczyk został oskarżony o pobicie kobiety, kierowanie w jej stronę gróźb pozbawienia życia, popełnienia przestępstw na szkodę pokrzywdzonej lub jej najbliższych, oraz kradzież tysiąca złotych.
- Źródło: onet.pl, 7 września 2023
- Kiedy my rzucaliśmy na ulicach kamieniami w ZOMO, on uczył się i wyjeżdżał na stypendia.
- Opis: o Jacku Saryusz-Wolskim.
- Źródło: Saryusz - upadek gwiazdy. Kim jest polityk, który zapragnął utrącić Tuska?, wyborcza.pl, 9 marca 2017.
- Nie komentuję byle czego wygłoszonego przez byle kogo. Szkoda na to naszej uwagi. Ale dziękuję Wam wszystkim za tysiące miłych słów i posyłam miły filmik, który kilkorgu może się przydać.
- Opis: o wypowiedzi Przemysława Czarnka, gdzie pomylił się przy wymowie nazwiska posłanki.
- Źródło: onet.pl, 16 stycznia 2023
- Rezolucja porusza ważne kwestie, ale uważam, że zajmowanie się tematami, które nie są w gestii UE – jak np. równouprawnienie – jest mydleniem ludziom oczu.
- Opis: wypowiedź w sprawie rezolucji o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn głosowanej w PE 14 marca 2017.
- Źródło: Agata Ambroziak, Magdalena Chrzczonowicz, Europosłowie PO tłumaczą się z głosowania w sprawie równouprawnienia. Hübner i Boni zmieniają zdanie, oko.press, 22 marca 2017.
- Unia nie zabiera nikomu suwerenności. Każdy kraj dobrowolnie przekazuje część suwerenności do wspólnych instytucji. Część, której i tak nie miałby więcej, bo globalizacja od dawna zanegowała „absolutną suwerenność” w wymiarze zarówno ekonomicznym, jak też społecznym. „Dzielenie się częścią suwerenności” to oczywiście sucha formuła, warto zatem pomyśleć, że my nigdy w swojej historii nie mogliśmy współdecydować o budżecie dotyczącym landów niemieckich czy regionów francuskich, hiszpańskich, brytyjskich. A dzisiaj możemy.
- Źródło: rozmowa Cezarego Michalskiego, Nie fascynujmy się renacjonalizacją, bo pierwsi padniemy jej ofiarą, krytykapolityczna.pl, 27 listopada 2012
- Zobacz też: suwerenność, Unia Europejska
- Walczmy o wzmocnienie instytucji wspólnotowych, na tym froncie mobilizujmy nacisk polityczny w naszej polityce krajowej, a nie fascynujmy się „renacjonalizacją”, bo my pierwsi padniemy jej ofiarą, jako że nie jesteśmy najsilniejszym w Europie narodem.
- Źródło: rozmowa Cezarego Michalskiego, Nie fascynujmy się renacjonalizacją, bo pierwsi padniemy jej ofiarą, krytykapolityczna.pl, 27 listopada 2012
- Zostałam po prostu tak wychowana, by nie epatować tytułami. Obnoszenie się pochodzeniem niepoparte rzeczywistą pracą jest jak noszenie parasola bez płótna.
- Źródło: Magdalena Kursa, Róża Thun: nie rozliczajcie mnie z genealogii, „Gazeta Wyborcza Kraków”, 28 kwietnia 2009