Prudnik
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Prudnik – miasto w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Prudnik.
- Akcję utajniono w najwyższym stopniu. Znaleziono polskie hełmy, mundury, części wyposażenia (pasy, manierki, chlebaki, kamizelki, tysiące łusek czeskiej amunicji, kurtki, wojskowe buty, a nawet kilka ręczników z napisem na naszywce: „Frotex Prudnik”).
- Autor: Andrzej Ziemiański
- Źródło: Andrzej Ziemiański, Zapach szkła, Fabryka Słów Sp.zo.o., 10 lutego 2016, ISBN 978-83-7964-054-6
- Czuję się związany z Prudnikiem. 20 lat tam mieszkałem, czuję sentyment do miasta. Jestem dumny z tego, że nie trzeba być z Warszawy, żeby usłyszano o tobie w całej Polsce. Wierzę, że można realizować swoje marzenia i nie trzeba do tego wielkich pieniędzy.
- Autor: Z.B.U.K.U
- Źródło: Krzysztof Strauchmann, Złota Płyta dla ZBUKU, opolskiego rapera, nto.pl
- Czytając „Potop” Sienkiewicza, uświadomiłem sobie właśnie w Prudniku, że trzeba pomyśleć o tej wielkiej dacie. Byłem przecież więziony tak blisko miejsca, gdzie król Jan Kazimierz i prymas Leszczyński radzili, jak ratować Polskę z odmętów. Pojechali obydwaj na południowy wschód, do Lwowa: drogę torowali im górale, jak to pięknie opisuje Henryk Sienkiewicz. Gdy z kolei i mnie przewieziono tym samym niemal szlakiem, z Prudnika na południowy wchód, do czwartego miejsca mego odosobnienia, w góry, jechałem z myślą: musi powstać akt Ślubowań odnowionych!
- Autor: Stefan Wyszyński
- Źródło: Paweł Zuchniewicz, Papież z Polski. Nasz święty, Otwarte, 29 kwietnia 2011, ISBN 978-83-240-1795-9
- Zobacz też: Potop (powieść)
- Do 1230 roku większe skupiska Niemców można potwierdzić koło Wlenia, Świebodzic, wokół Sobótki, koło Dzierżoniowa, Białej, Prudnika, Psiego Pola, Oławy.
- Autor: Karl Weinhold
- Źródło: Artykulacja i słowo-twórstwo oraz formy dialektu śląskiego z uwzględnieniem pokrewieństwa w dialektach niemieckich
- Dorastałem w małym mieście (...) O nim chciałbym napisać powieść, piękną, udaną książkę, w której niczym w kropli wody odbijałby się dynamiczny, często sprzeczny, wesoły i smutny, pełen zwątpienia oraz nadziei żywot naszej całej krainy.
- Autor: Harry Thürk
- Opis: o Lecie umarłych snów.
- Jest to miejsce, gdzie rodząc się do życia jako człowiek, narodziłem się do życia w powołaniu do Bożej służby. W Prudniku dojrzewało we mnie i krystalizowało się to wezwanie, które później miało się stać treścią całego mojego dorosłego i jakże szczęśliwego życia.
- Autor: Jan Góra
- Nowe Miasto, przez Polaków nazywane Prudnikiem, od płynącej tamtędy rzeczki, jest dla mnie czymś bardzo świętym i godnym szacunku. Miasto to budzi we mnie uczucia słodkiej miłości i drogie wspomnienia, jako że zawdzięczam mu życie, kołyskę swoją, początki wiedzy i cnót, pobożności i sztuki. Jest ono otoczone murami, ciasne, ale sympatyczne. Należy do najważniejszych miast księstwa... powietrze jest tu czyste i zdrowe, pola wokół miasta wraz z łąkami żyzne, wzgórza pokrywają lasy i krzewy.
- Autor: Mikołaj Henel
- Proszę państwa, pod wpływem fonetyki czeskiej ukształtowały się brzmienia dwóch nazw miejscowości leżących na Opolszczyźnie. Pierwsza z nich – Prudnik. To był pierwotny Prądnik! Jak ten Prądnik pod Krakowem nad rzeką Prądnik leżący! To był kiedyś Prądnik. Ale, że język czeski zgubił samogłoski nosowe ę, ą, zamienił je na dźwięki ustne. Pierwotny Prądnik zmienił się w Prudnik i to brzmienie nas dziś wszystkich obowiązuje.
- Autor: Jan Miodek, Polska z Miodkiem: Prudnik, Głubczyce, Niemodlin
- Uwolnieni wzięli się za odbudowę, tylko dzięki temu nazwa Głogówek nie znikła z mapy Śląska. A trochę potrwa, nim na mapę wrócą Prudnik, Biała i Czyżowice.
- Autor: Andrzej Sapkowski, Lux Perpetua, powieść z cyklu Trylogia o Reynevanie.
- W dalszą drogę wyruszyli o świtaniu, we mgle, w której Reynevan stracił orientację. Wydawało mu się, że jadą w kierunku na Prudnik, traktem głubczyckim, ale pewności nie miał.
- Autor: Andrzej Sapkowski, Lux Perpetua, powieść z cyklu Trylogia o Reynevanie.
- Widok tych pogorzelisk regularnie budzi we mnie przemożną chęć zalania się w trupa.
- Autor: Andrzej Sapkowski, Lux Perpetua, powieść z cyklu Trylogia o Reynevanie.
- Postać: książę Bolko Wołoszek
- Opis: do Reynevana, na wspomnienie spalonych przez husyckie podjazdy Prudnika, Białej i Czyżowic.
- W średnie zakłady naukowe G. Śląsk jest bogaty. Gimnazya i wyższe szkoły realne są liczne, między innymi w Opolu, W. Strzelcach, Tarnowskich Górach, Bytomiu, Królewskiej Hucie, Katowicach, Gliwicach, Pszczynie, Raciborzu, Głupczycach, Prudniku, Nisie, Brzegu i Kluczborku; seminarya nauczycielskie znajdują się w Opolu, Sośniczowicach, Raciborzu, Kluczborku; szkoły górnicze i techniczo-hutnicze w Tarnowskich Górach i Gliwicach; przemysłowe w Bytomiu, Głupczycach i Nisie; rolnicze w Prostkowie (wielki instytut rolniczo-leśno-pomologiczny), Nisie, Brzegu; zakład dla akuszerek w Opolu, dla głuchoniemych w Raciborzu i t.d. Uniwersytet dla Śląska
- Autor: Aleksander Czechowski, Opis ziem zamieszkanych przez Polaków.
- Opis: ortografia oryginalna.
- W zeszłym roku, członkowie klubu młodych poetów z Prudnika przekazali mi małą broszurkę z ich wierszami w prezencie, które przetłumaczył na mój użytek Pan Dolny. Znalazłem tam wiersz Rafała Deszczka (...) Jego słowa wzruszyły mnie głęboko. Dokładnie w ten sam sposób i ja mógłbym opisać swoje uczucie do rodzinnego miasta, z którego wyruszyłem w świat. W tym momencie zupełnie nieistotne jest do jakiej narodowości należy człowiek z takimi uczuciami.