Przejdź do zawartości

Potop (powódź biblijna)

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Potop, John Martin, 1834

Potop – według przekazów biblijnych wielka powódź zesłana przez Boga na Ziemię.

  • Bo za siedem dni spuszczę na ziemię deszcz, który będzie padał czterdzieści dni i czterdzieści nocy, aby wyniszczyć wszystko, co istnieje na powierzchni ziemi – cokolwiek stworzyłem.
  • Gdy ponownie zwracamy się do Natury, wówczas stwierdzamy, że do dnia dzisiejszego istnieją tak wyraźne, jednoznaczne i niezaprzeczalne dowody powszechnego potopu (…), jakby się to zdarzyło przed rokiem (…). Wystarczy nieco pogrzebać w ziemi, aby znaleźć w Irlandii szczątki łosia amerykańskiego; słonie, rodem z Azji i Afryki, są pogrzebane w środkowej Anglii; krokodyle z Nilu – w centrum Niemiec; skorupiaki zupełnie nie znane w morzach Ameryki leżą razem z całymi szkieletami wielorybów w głębi lądu na terenie Wielkiej Brytanii; ogromne drzewa z korzeniami i koroną – niektóre nawet z liśćmi i owocami – znajduje się głęboko w kopalniach.
  • Najlepsza polityka to milczeć i umieć pływać. (…) Na przykład potop, który był, rzec można, wzorem konsekwentnej polityki. Ludzie zginęli, bo bluźnili. Ale przy tym zginęły wszystkie (prócz jednej pary) zwierzęta i ptaki, chociaż bynajmniej nie bluźniły. Wystarczyło, że świstały, beczały, miauczały, kwakały, szczekały, skrzeczały. I tego było za wiele – musiały utonąć. A milczące ryby nie wiedziały nawet o katastrofie. Czy ryba w ogóle może utonąć?
  • O mnie nie można powiedzieć, że utraciłem wiarę w późnym wieku. Chociaż wychowany w katolickim domu już jako dziecko miałem pierwsze wątpliwości. Oglądaliśmy kiedyś z matką ilustracje Gustawa Dore do Starego Testamentu. Na jednej z nich widać było ludzi i zwierzęta usiłujące uratować się przed potopem. Był tam również wspaniały jeleń, który ostatkiem sił wdrapywał się na brzeg. Mama tłumaczyła mi, że potop był karą za ludzkie grzechy. Ja się zapytałem: a czy jeleń też zgrzeszył? Nigdy nie otrzymałem odpowiedzi na to pytanie.
  • Przeczekawszy zaś jeszcze siedem dni, znów wypuścił z arki gołębicę i ta wróciła do niego pod wieczór, niosąc w dziobie świeży listek z drzewa oliwnego. Poznał więc Noe, że woda na ziemi opadła.
    • Źródło: Księga Rodzaju, 8, 10–11

Zobacz też:

Wikisłownik
Wikisłownik
Zobacz też hasło potopWikisłowniku