Przejdź do zawartości

Bluźnierstwo

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Bluźnierstwo – znieważanie mową lub czynem kogoś lub czegoś uznanego przez daną religię za święte (sacrum, np. boga, świętych rzeczy itp.).

  • Czasem bluźnierstwo bardziej zbliża do Boga niż modlitwa.
  • Dla mnie Bóg w rozumieniu chrześcijańskim istnieje tak samo jak krasnale, elfy, smoki, postacie literackie i bogowie z innych religii. Jest wyłącznie w kulturze, stworzonej przez ludzi. Nie mogę zatem obrazić Zeusa, Hamleta, Bazyliszka, Legolasa czy Gapcia, bo poza ludzką wyobraźnią, choćby zbiorowo była liczona w miliony, ich nie ma. To samo dotyczy Jahwe. Dla większości z kilku miliardów ludzi na świecie to byt równie realny, co Harry Potter, Han Solo czy Batman. Można w jakimś miejscu na Ziemi, o zbliżonym do Polski daltonizmie legislacyjnym, wprowadzić prawo, które uzna, że wypowiedzi na temat Gapcia, Zeusa czy Batmana podlegają kontroli i te z nich, które zostaną uznane przez prawodawcę za obraźliwe, staną się pretekstem do kar, łącznie z uwięzieniem. Ale w niczym to nie zwiększy boskości Zeusa, skuteczności Batmana czy powagi Gapcia.
  • Pojawia się znowu bardzo kłamliwa teza – tęcza nie obraża. W tym wypadku obraża ingerencja w obraz, który jest integralną częścią społeczności katolickiej. W tej kulturze powstał kult tego obrazu i wszelkie interwencje, traktowanie tego jako źródło do eksperymentów artystycznych jest rzeczą, której się nie robi. Na podobnej zasadzie, wszyscy wiedzą, że nie należy prezentować menory zanurzonej w świńskim smalcu.
  • Wszystkie wielkie prawdy na początku są bluźnierstwem.
    • All great truths begin as blasphemies. (ang.)
    • Postać: Wielka Księżna
    • Autor: George Bernard Shaw, Annajanska the Bolshevik Empress