Jerzy Zawieyski
Wygląd
Jerzy Zawieyski (1902–1969) – polski aktor, dramatopisarz, prozaik, eseista, redaktor „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”, katolicki działacz polityczny.
- Chcę cierpieć, chcę walczyć, ponieważ… (…) cię kocham.
- Postać: Lai
- Źródło: Lai znaczy jaśmin
- Choć cierpienie pcha nas w ramiona Boga – jest ono jedną z Jego tajemnic. Krzyż nadaje sens każdemu cierpieniu, chociaż nie wyjaśnia go bez reszty.
- 1) Co zamierza Rząd uczynić, aby powściągnąć brutalną akcję milicji i ORMO wobec młodzieży akademickiej i ustalić odpowiedzialność za brutalne potraktowanie tej młodzieży?
2) Co zamierza Rząd uczynić, aby merytorycznie odpowiedzieć młodzieży na stawiane przez nią palące pytania, które nurtują także szeroką opinię społeczną, a dotyczą demokratycznych swobód obywatelskich i polityki kulturalnej Rządu?- Opis: z interpelacji poselskiej złożonej w Sejmie PRL 11 marca 1968 w imieniu Koła Poselskiego „Znak” (wespół z Tadeuszem Mazowieckim, Stanisławem Stommą, Konstantym Łubieńskim i Januszem Zabłockim).
- Źródło: kwartalnik historyczny „Karta” nr 64, 2010, s. 91.
- Drzewa nie istnieją osobno ani samotnie. Tym, co je łączy, to korzenie.
- Gdyby od świętości ludzi zależała świętość Kościoła, dawno Kościół by zniknął.
- Jest najczęściej ponury, przygarbiony, patrzy ledwie poznając ludzi, z którymi się wita, skupiony na tym, o czym mówią. Czasami odpowiada szorstko, gniewnie lub ironicznie. Ale miewa też chwile lepsze, gdy jest uśmiechnięty, gdy mówi patrząc w oczy swoim przenikliwym spojrzeniem. Na ogół wzbudza coś w rodzaju lęku.
- Opis: o Władysławie Gomułce.
- Źródło: newsweek.pl, 10 kwietnia 2019 r.
- Łzy wysychają, gdy się wchodzi poza próg ludzkiej ostateczności.
- Źródło: Wysoka ściana
- Modlitwą jest całość naszego życia, każdy nasz dzień, to, do czego dążymy i czym jesteśmy. Modlitwa opasuje świat i kto wie, czy nie ona jedna, oprócz woli Boga, trzyma świat, by nie runął.
- Mową Boga, którą człowiek najłatwiej pojmuje, jest cierpienie.
- Nienawiść jest słabością wyrosłą z rozpaczy i buntu. Ma ona niewielkie miejsce w sercu świata i ma ona krótkie życie.
- Raz obaliwszy prawdę nie podniesiesz jej własnymi rękami.
- Siódmy rok milczenia. Jest to mój największy, najcenniejszy kapitał moralny, cenniejszy niż to, co piszę. Może wszystko zginąć z rzeczy napisanych, pragnę tylko tego, aby pamiętano, że dałem świadectwo epoce i milczeniem protestowałem. Jest to moje non possumus i moje weto przeciw straszliwym spustoszeniom epoki. Siedem lat milczenia jest też świadectwem wierności, wierności Bogu i Kościołowi, wierności Polsce i tym, co dla jej wolności ginęli lub teraz siedzą po więzieniach czy na wygnaniu, wierności sztuce…
- Źródło: dzienniki Jerzego Zawieyskiego, zapis z 1 stycznia 1955, Dariusz Baliszewski Upadek z wysokości, „Wprost” 26/2005 (1178), dostęp 25 sierpnia 2008
- Sztuka chrześcijańska rodzi się podobnie jak modlitwa: z potrzeby uwielbienia, z poczucia pokory i miłości, a także z całej ludzkiej niemocy, która przez cierpienie, przez słabość i grzech przedziera się ku Bogu.
- Tylko wielka świętość, prawdziwie wielka, odnajduje mowę sztuki.
- W liście pasterskim uczczono „Społeczną krucjatę miłości” opracowaną przez ks. Prymasa. Była to trzecia rocznica tego „dzieła”, w którym przewija się oddanie w niewolę Matki Boskiej. Tekst wydał mi się okropny, wręcz grzeszny. Znoszę prawdziwe męki niepokornego chrześcijanina.
- Źródło: dzienniki Jerzego Zawieyskiego, zapis z 27 października 1968, Niepublikowane dotychczas fragmenty dzienników Jerzego Zawieyskiego, serwis „Gazety Wyborczej”, 22 czerwca 2009, dostęp 25 sierpnia 2009
- Walka o prawdę i prawdziwość poznania nie jest tylko walką przekonań czy przeświadczeń wyrażających się w systemach i teoriach, lecz jest niejako walką o samo życie.
- Źródło: zbiór cytatów Jerzego Zawieyskiego w serwisie „Kulturalna Polska”, dostęp 25 sierpnia 2009
- Wmyśleć się w znak krzyża, który jest znakiem chrześcijaństwa: korzenie jego tkwią w ziemi, a ramiona obejmują całość stworzenia, by unieść je w górę, do Nieba.
- Zwracając się do Boga myślami i modlitwą, opuszczamy niejako świat i silą skupienia pragniemy przebić Niebo.
O Jerzym Zawieyskim
[edytuj]- W gruncie rzeczy nie było w nim starości – zawsze uważałem, że homoseksualizm konserwuje duchowo, daje jakiś niezmiernie młodzieńczy fason…
- Autor: Stefan Kisielewski, Dzienniki, zapis z 23 kwietnia 1969