Przejdź do zawartości

Pomoc:Tworzenie nowych stron

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Wikicytaty są projektem wolnym i otwartym dla każdego i dlatego każdy, włączając w to Ciebie, może swobodnie tworzyć nowe strony. Ten poradnik nauczy cię, jak to zrobić.

Jak zacząć?[edytuj]

Czerwone linki[edytuj]

Na Wikicytatach znajdują się dwa rodzaje linków. Niebieskie prowadzą do stron już istniejących, natomiast czerwone – do nieistniejących. Kiedy klikniesz na czerwony link, otworzy się strona z oknem edycji, w którym będzie można wpisać treść nowego artykułu.

Szukanie[edytuj]

Załóżmy, że chcesz dodać cytaty do konkretnego artykułu, wpiszesz jego tytuł w polu szukaj, a po wciśnięciu OK okaże się, że takiego artykułu jeszcze nie ma. Możesz wtedy utworzyć nowy artykuł, klikając na czerwony link w zdaniu.

Możesz także stworzyć artykuł o tej nazwie.

Jest to chyba najczęściej stosowana metoda, ponieważ nie zawsze da się podążyć do nowego artykułu za pomocą czerwonego linka. Dodatkowo metoda ta, w przeciwieństwie do wpisania nazwy artykułu w pasku adresu przeglądarki (patrz niżej), pozwala na prawidłową interpretację polskich znaków przez mechanizm Wiki.

Pasek adresu[edytuj]

Nową stronę utworzyć można też poprzez wpisanie jej tytułu w pasku adresu przeglądarki, zaraz po

http://pl.wikiquote.org/wiki/

Jeśli strona o takim tytule nie istnieje, zostanie wyświetlona stosowna informacja wraz z listą opcji:

Po kliknięciu na pierwszy, pogrubiony link otworzy się okno edycji, w którym będzie można wpisać treść nowego artykułu.

Uwaga: W przypadku stosowania tej metody należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność tytułu, jeśli zawiera on polskie znaki diakrytyczne. Niektóre z nich mogą zostać pominięte przez oprogramowanie, co spowoduje utworzenie strony o błędnym tytule.

Szablony nowych haseł[edytuj]

Można także skorzystać z gotowych szablonów, które ułatwiają utworzenie nowego hasła. Po wpisaniu nazwy hasła do odpowiedniego okna i wciśnięciu szarego guzika trzeba pojawiający się schemat wypełnić treścią, zastępując wskazówki tym, co powinno się znaleźć w haśle (np. zamiast Cytat po polsku należy wpisać cytat, który chcemy dodać). Należy także usunąć przed zapisaniem znaczniki <pre> u góry i u dołu pola edycji.

Dostęp do tych szablonów znajduje się na każdej stronie Wikicytatów, w menu pionowym po lewej stronie: Utwórz artykuł.

Co dalej?[edytuj]

Kiedy już masz przed sobą otwarte okno edycji, wszystko, co musisz zrobić, to wpisać tekst, który ma się znaleźć na nowej stronie. Temat ten jest omówiony w artykule Edytowanie stron.

Pamiętaj, że nowo utworzona strona powinna być zgodna z przyjętym na Wikicytatach sposobem formatowania artykułów, zawartym w artykule Schematy stron.