Przejdź do zawartości

Plan Morawieckiego

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Plan Morawieckiego – potoczna nazwa projektu planu gospodarczego zaproponowany w 2016 roku przez wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, który jest strategia rozwoju Polski na najbliższe 25 lat.


A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Mateusz Morawiecki - wicepremier i minister rozwoju w rządzie Beaty Szydło

J[edytuj]

K[edytuj]

  • Koncentrując się na przyszłości, musimy poszukać nowego paliwa na wzrost gospodarki na następne 25 lat. To jest plan, który jutro zamierzam przedyskutować na rządzie. Zakładamy mądre wzmocnienie industrializacji, czyli zwiększenie wytwórczości

M[edytuj]

N[edytuj]

  • Na to, żeby polskie firmy tworzyły coraz większą wartość dodaną, żeby wzmacniać polski eksport, właśnie po to, by wartość dodana firm tworzyła miejsca pracy, i to lepiej płatne, bo jeśli firmy osiągają wyższe marże na sprzedaży swoich produktów, to jednocześnie mogą więcej zapłacić swoim pracownikom. Wiadomo, że im więcej człowiek zarabia, tym większe ma możliwości związane z mieszkaniami, ze zmianą pracy na jeszcze lepszą, z samokształceniem.
  • Nikt nie będzie inwestował poważnych pieniędzy w kraju, w którym nie może czuć się pewnie i przewidywalnie. Mieliśmy przykłady, że można w czasie jednej nocy zmienić prawo w Polsce, a to dla biznesu, dla inwestycji ma kapitalne znaczenie.

P[edytuj]

  • Pierwsza rewolucja - silników parowych - nas ominęła, bo były wtedy rozbiory Polski, pod koniec XVIII wieku. Druga rewolucja - elektryczności - też nas ominęła, bo walczyliśmy o niepodległość. Trzecia rewolucja informatyczna też nas ominęła, bo była wtedy komuna i PRL. Dzisiaj jest czwarta rewolucja przemysłowa, często określana jako cyfrowa. Chcemy być w oku cyklonu tej rewolucji cyfrowej. Chcemy budować przemysł, który będzie przemysłem przyszłości i który będzie dla pracowników z jednej strony, a dla pracodawców i biznesu z drugiej strony tworzył jak najwyższą wartość dodaną po to, żeby zbudować solidarne, piękne społeczeństwo

T[edytuj]