Przejdź do zawartości

Operacja Tannenberg

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Egzekucja Polaków przez Einsatzkommando w Lesznie, październik 1939

Operacja Tannenberg (niem. Unternehmen „Tannenberg”) – kryptonim niemieckiej akcji przeprowadzonej w czasie II wojny światowej w ramach realizacji doktryny narodowego socjalizmu, mającej na celu przeprowadzenie eksterminacji polskiej warstwy przywódczej i inteligencji w 1939.

  • Gotowość wielu niemieckich oficerów do zdławienia cywilnego oporu przy użyciu wszystkich dostępnych środków stworzyła okoliczności, które przyczyniły sie do wprowadzenia w życie przez SS Operacji Tannenberg.
  • Przekazanie Naczelnemu Dowództwu Wojsk Lądowych przez Wilhelma Canarisa informacji o Operacji Tannenberg, którą otrzymał 8 września podczas spotkania z Reinhardem Heydrichem. Heydrich poinformował jednocześnie Canarisa, że podstawowym zadaniem Einsatzgruppen jest „unieszkodliwienie w miarę możliwości warstwy przewodniej (die führende Bevölkeningsschicht) w Polsce”.
    • Autor: Alexander B. Rossino
    • Źródło: Alexander B. Rossino, Hitler uderza na Polskę, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2009, ISBN 9788306032062, s. 126.
  • Zaufane osoby w hierarchii SS wyznaczały ludzkie zasoby konieczne do przeprowadzenia Operacji Tannenberg, masowego mordu czołowych społecznych i politycznych klas Polski. (...) radykalizacja nazistowskiej rasowej i okupacyjnej polityki nie pojawiła się przypadkowo, jako wynik wybuchu wojny. Właściwie eskalacja przemocy wobec tzw. rasowo-politycznych przeciwników była zamierzonym wynikiem decyzji, świadomie podjętych przez Heydricha, Besta i Tesmera w odpowiedzi na bezpośrednie rozkazy Hitlera.

Zobacz też: