Przejdź do zawartości

Max Cegielski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Max Cegielski (2016)

Max Cegielski (właśc. Maksymilian Cegielski; ur. 1975) – polski dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury, podróżnik.

  • Nieco na zachód, pod Nowym Sączem, leżą Naszacowice, gdzie odkopano jeden z największych grodów epoki Mieszka. (…) Był to po prostu przejściowy obóz dla transportowanych tędy niewolników. Marek Jankowiak w ramach projektu Dirhams for Slaves łączy gród w Naszacowicach z odkrytymi w Polsce arabskimi monetami oraz tajemniczym wyludnieniem Wielkopolski, i rozwojem w tym samym czasie Gniezna oraz innych grodów w domenie Piastów. Kolejny naukowiec, Dariusz Adamczyk, twierdzi, że srebrem – pozyskanym ze sprzedaży podbitych przez Piastów innych plemion zamieszkujących ziemie dzisiejszej Polski – można było opłacić drużynę, najemników i „klientów” politycznych. „W ten sposób władza centralna zyskiwała poparcie, budowała swoją pozycję, tworzyła aparat państwowy”. Wykopane dirhemy przeliczone na liczbę niewolników, zgodnie z kursem z epoki, dają (oczywiście w przybliżeniu) liczbę trzydziestu do sześćdziesięciu tysięcy naszych przodków sprzedanych przez pierwszych Piastów. Bez pieniędzy kalifatu nie powstałoby państwo Mieszka, książę nie mógłby nawet starać się o wejście do „euroelity” i nie byłoby go stać na prezent dla Ottona III – okazałego wielbłąda.
    Jeśli nasza „nieskalana jak łza” ojczyzna nie mogłaby powstać bez islamskich pieniędzy, to czy od Bałtyku po Bieszczady w 2016 roku nie powinny trwać modły dziękczynne dla bagdadzkich sponsorów chrztu?
  • Właściwie mogę zrozumieć polskich katolików, którzy w popularnym serialu są skłonni widzieć narzędzie szatana i kolejny atak na chrześcijaństwo. Mają rację, popkultura ma silniejszy wpływ na świat niż naukowa prawda. Zbaczając nieco z tematu, dodam jeszcze, że Donald Trump prawdopodobnie nie odnosiłby tak dużych sukcesów, gdyby House of Cards nie pokazało Ameryce, że jej elity są jeszcze bardziej zepsute, niż przypuszczali wyborcy. Z kolei popularność seriali takich jak Wikingowie dla poszukiwaczy „satanistyczno-genderowego spisku” może dowodzić słabości naszej europejskiej tożsamości, ale jest też zemstą za to, że w szkołach uczymy się więcej o greckich, rzymskich i chrześcijańskich korzeniach Europy niż o tych barbarzyńskich.

O Maxie Cegielskim[edytuj]