Przejdź do zawartości

Mario Monti

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Mario Monti (2013)

Mario Monti (ur. 1943) – włoski ekonomista i polityk, komisarz Unii Europejskiej w latach 1995–2004, od 2011 do 2013 premier Włoch.

  • Gdyby Włochy nie należały do strefy euro, miałyby większą inflację, mniej zdyscyplinowaną politykę i mniej szacunku dla przyszłych pokoleń.
  • Widzę znacznie więcej politycznej woli teraz niż przed wybuchem kryzysu w Grecji. Propozycja Komisji Europejskiej żeby najpierw prezentować budżet na forum europejskim a dopiero potem krajowym przez wiele lat była ignorowana, a teraz stała się faktem. Przyjęliśmy „sześciopak”, zaczyna się dyskusja o ministrze finansów strefy euro, albo o biurze budżetowym.
  • Włochy są w centrum Europy. Z politycznego i historycznego punktu widzenia Włochy nie mogą lekceważyć odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa jako kraju założycielskim UE.
  • Wzrost może się wziąć tylko z dwóch źródeł – głębszej integracji jednolitego rynku i strukturalnych reform w poszczególnych krajach. To pierwsze zadanie wymaga oczywiście ścisłego współdziałania 27 krajów, ale na szczęście sprawy są w toku.

O Mario Montim[edytuj]