Marian Jaworski
Wygląd
Marian Jaworski (1926–2020) – polski duchowny rzymskokatolicki, administrator apostolski polskiej części archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie w latach 1984–1991, arcybiskup metropolita lwowski w latach 1991–2008, od 2008 arcybiskup senior archidiecezji lwowskiej, kardynał prezbiter od 2001.
- Człowiek chory i potrzebujący to jest rzecz święta. Tu nie może być zaniedbania ani krzywdy. Pracownicy służby zdrowia mają być posłańcami Pana Boga, widzącymi wielkość swojego powołania.
- Źródło: „Człowiek chory i potrzebujący to jest rzecz święta”, niedziela.pl
- Zobacz też: Bóg, szpital, choroba
- Matce Bożej Kalwaryjskiej ofiarowałem – z prośbą, by przyjęła – mój pierścień i krzyż biskupi, a także dyplom doktora honoris causa, który otrzymałem 28 maja br. na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jak również dyplom odnowienia doktoratu w 50. rocznicę jego uzyskania na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest to wyraz wdzięczności za obecność Królowej Nieba w moim życiu, a równocześnie wybór i deklaracja: Matka Boża Kalwaryjska wraz ze swym Synem jest moją Panią.
- Źródło: Wspominając Kalwarię Zebrzydowską, opoka.org.pl, 10 stycznia 2003.
- Zobacz też: Maria z Nazaretu, Uniwersytet Jagielloński
- Opatrzność Boża w szczególny sposób prowadziła abp. Baziaka, w sposób wskazany w Piśmie Świętym, gdzie napisano, że wiarę oczyszcza się tak jak srebro i złoto – w ogniu. Dla mnie szczególnym znakiem Bożej Opatrzności w stosunku do niego jest to, że ten wygnaniec, tułający się po wygnaniu ze Lwowa po wielu mieszkaniach i miejscowościach, który potem przez kilka lat nie mógł mieszkać ani w Krakowie, ani w Lubaczowie, ostatecznie został złożony na wieczny spoczynek w katedrze na Wawelu.
- Opis: o Eugeniuszu Baziaku
- Źródło: Bogdan Gancarz, Niezłomny wygnaniec – prezentacja filmu, karmel.pl
- Zobacz też: Lwów, Kraków, Wawel
- Pismo Święte, dzieje Kościoła i życiorysy świętych mówią o ludziach zawsze w odniesieniu do planów Bożych i ich realizacji przez człowieka. Natomiast patrzenie, pojmowanie ludzkie ujmuje go w jego relacjach wewnątrzświatowych: zwraca uwagę na temperament, charakter, uzdolnienie, pochodzenie. Czyż ten nie jest synem Józefa, nie pochodzi z Nazaretu? – pytali ziomkowie Jezusa.
- Opis: referat wygłoszony 5 listopada 1998 roku w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Angelicum
- Źródło: Wprowadzisz Kościół w trzecie tysiąclecie, opoka.org.pl
- Są znaki cudowne w świętych miejscach, ale ile jest ich także w codziennym życiu. Przy wypadku ujawniło się tyle cierpienia, ale także wiele dobra i poświęcenia dla innych.
- Opis: o wypadku kolejowym 4 lipca 1967, w którym stracił rękę.
- Źródło: „Człowiek chory i potrzebujący to jest rzecz święta”, niedziela.pl
- Sięgnąć najgłębiej, oderwać się nie tylko od pozorów i złudy, ale także od poznania częściowego czy powierzchownego.
- Opis: referat wygłoszony 5 listopada 1998 roku w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Angelicum
- Źródło: Wprowadzisz Kościół w trzecie tysiąclecie, opoka.org.pl