Przejdź do zawartości

László Bárdossy

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
László Bárdossy

László Bárdossy de Bárdos (1890–1946) – węgierski dyplomata i polityk faszystowski, premier Węgier w latach 1941–1942, stracony za kolaborację z hitlerowcami.

O László Bárdossym[edytuj]

  • Człowiek, którego kariera była szybka, ale nieszczęśliwa dla jego zwierzchników. (…) Jest człowiekiem dystyngowanym, ostrożnym, dyplomatą z kariery. O sytuacji ma pogląd zrównoważony i innych sądów nie wypowiada, jak zgodne z ortodoksyjnym ujmowaniem chwili. Mimo to Villani twierdzi, że Bardossy myśli tak, jak on, inaczej mówiąc nienawidzi Niemców. (…) Po krótkim obcowaniu z Bardossym poznaje się w nim jednego z klasycznych dyplomatów-karierowiczów, wielkiego zjadacza kanapek z masłem na damskich herbatkach, bywalca legacji amerykańskich i salonów nieznanych hrabin. I mówi tradycyjnym językiem szefa misji. Zapomina, że sam dźwiga odpowiedzialność za politykę swego kraju, i zaczyna rozmowę tradycyjnym pytaniem: „Quesque vous pensez Monsieur le ministre?”, itd., które różni ludzi kariery od zwykłych śmiertelników. Mimo to, Bardossy jest zacnym człowiekiem, który przelotnie i pompatycznie przesunie się w kalejdoskopie węgierskich osobistości politycznych. (…) Jego wizyta w Rzymie [5–6 czerwca 1941] była jedną z najbardziej „klasycznie” bezużytecznych.
    • Autor: Galeazzo Ciano, Pamiętniki 1939–1943, wyd. Libra oraz wyd. Planeta, Warszawa 1991, tłum. Kazimierz Fudakowski, s. 291–292.