Krzysztof Tołwiński
Wygląd
Krzysztof Tołwiński (ur. 1968) – polski polityk, rolnik, leśniczy, samorządowiec, wiceminister skarbu, poseł na Sejm.
- Byłem związany z Krzysztofem Putrą. Od kilku lat swoje decyzje dotyczące regionu, Polski uzgadniałem właśnie z nim. To był człowiek silny, twardy, ale ojcowski. Taka postawa wiąże się z jego wielodzietną rodziną. Trzeba dbać o wszystko, o każdego. Tak samo postępował w służbie publicznej.
- Formacją na dzisiaj bardzo związaną z wsią, reprezentującą interesy wsi jest Prawo i Sprawiedliwość. Dzisiaj najbliższym spadkobiercą polskiego konserwatywnego ruchu ludowego jest Jarosław Kaczyński.
- Liczymy również na współpracę osób z PSL, którzy nie zatracili jeszcze swojej tożsamości w tym liberalnym pędzie przy Platformie Obywatelskiej.
- Nasza inicjatywa jest rodzajem hołdu składanego naszym przodkom i ich potomkom, którzy tworzyli tę tradycję i kulturę. Wykorzystujemy czas, aby odkłamać prawdę o polskiej szlachcie i zmienić jej obraz wypaczony od okresu Pierwszej Rzeczypospolitej. W okresie niewoli nie mieliśmy na to wpływu, potem okres 20-lecia międzywojennego był zbyt krótki, aby dokonać refleksji o pozytywnej roli szlachty średniej i drobnej. Nie wymieniam tu ziemiaństwa, ponieważ jeśli mówimy o jakichkolwiek przewinieniach to dotyczą one ziemiaństwa właśnie i magnaterii. Potem lata powojenne aż do 1989 r. też nie były dobrym okresem na obiektywną ocenę roli polskiej szlachty. A to właśnie ona przyczyniła się do odzyskania niepodległości. Warto zatem sięgać do naszych polskich i podlaskich korzeni szczególnie tuż przed 1 maja 2004 r., u progu połączenia z Unią Europejską. Nasza kultura jest naszą identyfikacją narodową.
- Opis: o działalności Związku Szlachty Polskiej.
- Źródło: O Związku Szlachty Polskiej, wrotapodlasia.pl, 4 marca 2004
- Natura zadecydowała, że dzień moich urodzin wypada raz na cztery lata i rzeczywiście obchodzę urodziny co cztery lata. Nie ukrywam, że jest to dla mnie i moich najbliższych dzień szczególny.
- Opis: o swoich urodzinach przypadających 29 lutego.
- Źródło: O Związku Szlachty Polskiej, wrotapodlasia.pl, 4 marca 2004
- Wieś nie pozwoli się wyżynać. Nie będziemy patrzeć, jak likwidują nasze gospodarstwa.
- Wystawę poświęcamy hodowcom koni tych pięknych zwierząt, które zawsze w kulturze polskiej symbolizowały pracowitość, ale też są dla nas symbolem świetności naszego państwa.