Jerzy Różycki

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Jerzy Różycki

Jerzy Różycki (1909–1942) – polski matematyk i kryptolog, który wspólnie z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamał kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i zbudował jej działającą kopię.

O Jerzym Różyckim[edytuj]

  • Brytyjczycy byli samolubni. Chcieli zatrzymać dla siebie całą chwałę z osiągnięcia, jakim było rozszyfrowanie Enigmy i skrócenie wojny. Prawdą jest, że próbowali złamać kody, ale nie byli w stanie tego zrobić. Francuzom też się nie udało. Dopiero Polacy rozwiązali problem i zrekonstruowali Enigmę. Brytyjczycy przejęli tę maszynę i znacznie udoskonalili system, ale to Polacy dokonali przełomu.
  • Głównym zadaniem polskich i alianckich służb wywiadowczych było rozszyfrowanie supertajnego języka komunikacji między oddziałami i organizacjami agresora. Polscy kryptolodzy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski już we wrześniu 1932 r. podjęli się zadania złamania szyfrów złożonej niemieckiej maszyny kodującej Enigma. Senat Rzeczypospolitej Polskiej, mając na uwadze ogrom wiedzy i poświęcenia Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego oraz skutki, jakie przyniosły ich prace dla zwycięstwa nad faszyzmem, postanawia uznać ich za wybitnych bohaterów II wojny światowej.
  • Inną historią spoczywającą w brytyjskich archiwach jest sprawa dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, który to wyczyn był dziełem polskich inżynierów i matematyków. Osiągnięcia te przez wiele lat nie były znane w samej Polsce. Dopiero w 1967 r. jeden z przedstawicieli polskiej grupy kryptologów Marian Rejewski zdecydował się ujawnić tę tajemnicę. Świat jednak wciąż nie wiedział o autorach dekryptażu niemieckiej Enigmy. O roli Polaków usłyszano po raz pierwszy w 1973 r., kiedy były szef francuskiego radiowywiadu gen. Gustaw Bertrand wydał książkę o rozpracowaniu Enigmy. Rok później amerykański historyk i znawca kryptologii Dawid Kahn opublikował na ten temat artykuł w „New York Timesie”.
  • Katastrofę przeżyły 93 osoby. Niestety, nie było wśród nich Polaka, wybitnego matematyka Jerzego Różyckiego. To on wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim w styczniu 1933 roku pomogli złamać kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, zbudowali jej działającą kopię oraz urządzenie odczytujące szyfrogramy Enigmy. Różycki znalazł się na pokładzie „Lamoricière”, ponieważ wracał z Algieru do ośrodka dekryptażu Kadyks ulokowanego w nieokupowanej przez Niemców części Francji. Wraz z Różyckim podróżowali także dwaj inni polscy kryptolodzy oraz towarzyszący im francuski oficer: kapitan Jan Graliński, Piotr Smoleński i kapitan François Lane.
  • Polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski z krajowego Biura Szyfrów złamali kody maszyny szyfrującej Enigma. Pracując razem z inżynierami fabryki AVA w Warszawie zbudowali bombę – pierwszą maszynę deszyfrująca kody Enigmy. Ich osiągnięcia były podstawą do dalszych prac Brytyjczyków nad deszyfracją, które w okresie późniejszym z pomocą Amerykanów, przyczyniły się do zakończenia II wojny światowej. To prestiżowe wyróżnienie ostatecznie niweczy kolportowaną przez blisko 70 lat fałszywą informację przypisującą zasługi związane ze złamaniem kodów Enigmy tylko Brytyjczykom i Amerykanom.
  • Tablica ta upamiętnia pracę Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego – matematyków polskiego wywiadu, którzy pierwsi złamali kod Enigmy. Ich praca ogromnie pomogła kryptologom w Bletchley Park i przyczyniła się do zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej.
  • To tylko im należy się cała zasługa i chwała za doprowadzenie pod względem specjalistycznym do końca tej niewiarygodnej historii. Nastąpiło to dzięki ich wiedzy i uporczywości, niemających sobie równych w świecie! Pokonali trudności, które Niemcy uważali za „niemożliwe do przezwyciężenia”.
    • Autor: francuski gen. Gustave Bertrand, Enigma ou la plus grande énigme de la guerre 1939–1945, 1973.
    • Opis: o roli Polaków w złamaniu szyfrów Enigmy.
    • Źródło: Zanim było Bletchley Park, marianrejewski.pl
  • Według historyków, złamanie kodu Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej – przyczyniło się do ocalenia ok. 30 mln ludzi. Pierwsi dokonali tego Polacy – a nie, jak powszechnie powtarza się na świecie, Brytyjczycy czy Amerykanie.