Przejdź do zawartości

Jeorios Andreas Papandreu

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Jeorios Andreas Papandreu (2008)

Jeorios Andreas Papandreu (ur. 1952) – grecki polityk, premier od 2009 do 2011.

  • Grecy najwyraźniej nie zdają sobie sprawy z tego, że jeśli nie zgodzą się na plan oszczędnościowy, ich kraj zbankrutuje. Nasz głos jest dla kraju jedyną szansą dźwignięcia się z powrotem na nogi.
  • Gospodarka, która znalazła się poza władzą państw, jest słabo regulowana i nisko opodatkowana. Sprawnie tworzy bogactwo, ale dzieli go bardzo nierówno. Na dłuższą metę tak to działać nie może. Tworzymy dość bogactwa, żeby zlikwidować biedę i analfabetyzm, ale nie umiemy go odpowiednio użyć. Bo władza polityczna wciąż jest zamknięta w skali narodowej, a gospodarka działa w skali globalnej.
  • Kiedy miałem sześć-siedem lat, wszyscy wokół wmawiali mi, że muszę zająć się polityką. Odpowiadałem, że nie chcę. Jednak historia rodziny przeważyła. Dziadek był sześć razy aresztowany bądź wypędzany na emigrację za politykę. Ojciec – dwa razy, zaliczył tortury. Kiedy zaczęła się odradzać demokracja, i ja, w wieku 29 lat, postanowiłem pomóc ojczyźnie

O Jeoriosie Papandreu[edytuj]

  • Papandreu pozostanie postacią dwuznaczną. Będzie się go wspominać zarówno jako bohatera tragicznego, jak i oportunistę. Nie byłoby dziwne, gdyby okazał się jednym i drugim – uosabiałby wówczas typ polityka, który ponosi klęskę rozciągnięty w szpagacie między światem ekspertów finansowych i obywatelami.
    • Autor: Jürgen Habermas, Nie o taką Europę szło, „Gazeta Wyborcza”, 19–20 listopada 2011