Przejdź do zawartości

Jacek Purchla

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Jacek Purchla

Jacek Purchla (ur. 1954) – polski historyk sztuki i ekonomista, specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, krakowianista; założyciel i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

  • Jest oczywistą oczywistością, że Jerzy Vetulani jest niezwykłą osobowością, która w mistrzowski sposób łączy głęboką wiedzę ze sztuką retoryki, formą i pięknem wypowiedzi. Ale mam kłopot z odpowiedzią na pytanie: kim naprawdę jest profesor Vetulani? Nie ulega wątpliwości, że jest wybitnym uczonym, gwiazdą nauki polskiej, ale jest też człowiekiem niekonwencjonalnym – to, czym mnie zszokował dwa lata temu, gdy maszerował w pierwszym szeregu Marszu Wyzwolenia Konopi.
  • Na świecie istnieje głód wiedzy o Polsce.
    • Źródło: Rita Pagacz-Moczarska, PROMOCJA POLSKI NA ŚWIECIE. Nowy program grantowy realizowany przez Międzynarodowe Centrum Kultury, „Alma Mater” nr 122–123, luty-marzec 2010.
  • Odpowiedzialnością Krakowa jest więc polska obecność w Europie Środka. To jest polska racja stanu. Europa Środka to kwestia światopoglądu. To miejsce na Ziemi, gdzie granice polityczne zmieniały się szybciej niż granice kulturowe. To problem sąsiada, pamięci, tożsamości.
    • Źródło: Kraków w przestrzeni Europy Środkowej, „Alma Mater” nr 144, luty 2012, s. 53.