Granat (broń)

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Typowy granat ręczny z I i II wojny światowej

Granat – rodzaj broni, pocisk rażący odłamkami i energią wybuchu albo zapalający.

 • Ciąża jak granat wysadziła w powietrze całe moje życie. Poczułam, że już nie pasuję do tamtej zadziornej dziewczyny. Odstawiłam alkohol. Po dwunastu latach picia wytrzeźwiałam. A ostrość widzenia rzeczywistości bez promili kompletnie mnie powaliła.
 • Dwóch marines rozwścieczonych stratami, jakie zadali ich oddziałowi wyborowi strzelcy partyzanccy, zabiło wiele kobiet i dzieci w wiosce Chu Song... Jeden z żołnierzy wrzucił granat do bunkra, w którym mieszkańcy wioski schronili się przed bombardowaniem. W kilka chwil potem wydobyli z bunkra zwłoki dwojga dzieci i rzucili je na ziemię jak worki ze zbożem (...) Jeden z Amerykanów chwycił małego chłopca i popychał go przed sobą do tunelu jako żywą ochronę przed ewentualnym atakiem partyzantów.
  • Autor: John T. Wheeler
  • Źródło: Associated Press, cyt. za: Chciałoby się krzyczeć!, Wydawnictwo Harcerskie, Warszawa, 1969
  • Zobacz też: Wojna wietnamska
 • W starej sośnie koło dawnego dworca kolejowego, z którego pozostała tylko kupa rumowisk, tkwił granat, który nie wybuchł. Wszędzie widać było odłamki granatów, a gdzieś w bezpośredniej bliskości musiano pochować zwłoki żołnierzy, ponieważ zalatywało strasznym odorem rozkładającego się ciała. (...)
  Zrujnowany wodociąg kolejowy, drewniana budka stróża i wszystko w ogóle, co miało jaką taką ścianę, było poprzewiercane kulami karabinowymi jak rzeszoto.(...)
  Za dworcem, na skale, Niemcy z Rzeszy pokwapili się już z ustawieniem pomnika na cześć poległych branderburskich żołnierzy czcząc ich napisem: „Den Helden von Lupkapass” i wielkim orłem cesarstwa odlanym w brązie. U dołu na cokole znajdowała się bardzo rzeczowa uwaga, że ten symbol odlany został z armat rosyjskich, zdobytych przez pułki niemieckie przy wyzwalaniu Karpat.