Filip II Macedoński
Wygląd
Filip II Macedoński (382–336 p.n.e.) – król Macedonii z dynastii Argeadów od 357 p.n.e., ojciec Aleksandra Macedońskiego.
- Gdybym chciał pozbyć się tych, którzy mówią o mnie źle, musiałbym usunąć z dworu wszystkich.
- Źródło: Przemysław Słowiński, Sławni ludzie w anegdocie, Videograf II, Katowice 2009, ISBN 9788371837272, s. 12.
- Synu, szukaj królestwa wartego ciebie, ponieważ Macedonia jest dla ciebie za mała.
- Opis: do Aleksandra Macedońskiego.
- Źródło: Nigel Cawthorne, Dowódcy i generałowie. Prawdziwe historie, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2014, s. 12.
O Filipie II Macedońskim
[edytuj]- (…) Filip był człowiekiem o szerokich horyzontach. Pił za dwóch i miał osiem żon. Podporządkował sobie Greków po tym, jak już wyrżnęli się wzajemnie po wojnie peloponeskiej, i nadał sam sobie tytuł hegemona, aby móc lepiej podtrzymywać ideały cywilizacji helleńskiej. Wprawdzie głównym ideałem ówczesnej cywilizacji helleńskiej było pozbycie się Filipa, ale akurat ten jakoś mu umknął. Filip został zamordowany przez przyjaciela swej żony, Olympias.
- Autor: Will Cuppy, Życie i upadek prawie wszystkich, tłum. i wstęp Wojciech Tyszka, Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 2005, ISBN 8371634099, s. 50.
- Jako władca osiągnął imponujące sukcesy. (…) Filip II zamiast miasta-państwa zbudował państwo narodowe opierając się na własnym ludzie, Macedończykach, a dawną politykę rozpiętą między biegunami idealizmu i realizmu zastąpił brutalną realpolitik. Był jednostką wybitnie twórczą. Stworzył wspaniałą profesjonalną administrację, skutecznie ściągającą ogromne kwoty i powiązaną znakomitym systemem łączności. Zorganizował stałą armię zawodową, której podstawy stanowiły niezrównane w owych czasach falangi piechoty, ale dysponującą też dobrze wyćwiczoną kawalerią, oddziałami inżynieryjnymi wyposażonymi w nieznany wcześniej sprzęt oblężniczy i bardzo sprawną logistyką. Wojsko Filipa mogło przeprowadzić każdą operację w każdym miejscu i bez niego Aleksander niewiele by zdziałał.
- Autor: Paul Johnson, Bohaterowie, tłum. Anna i Jacek Maziarscy, wyd. Świat Książki, Warszawa 2009, s. 44.
- Tu leży człowiek, który szykuje się przekroczyć granice Azji, a nie potrafi nawet przejść z jednego łoża na drugie.
- Autor: Aleksander Macedoński
- Opis: reakcja na zwalenie się na ziemię pijanego Filipa w czasie kłótni między ojcem i synem po tym, jak Filip ożenił się po raz drugi po rozwodzie z matką Aleksandra.
- Źródło: Nigel Cawthorne, Dowódcy i generałowie. Prawdziwe historie, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2014, s. 12.