Femen

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Femen (2010)

Femen – ukraiński kobiecy ruch społeczny utworzony w 2008 r.

  • We współczesnej Ukrainie dominuje społeczna apatia, większość tematów, które pojawiają się w ukraińskich mediach jest emitowana, ponieważ ktoś za to zapłacił. Ludzkie problemy są politykom obojętne. Inna forma protestów nie przyciągnęłaby zainteresowania, zrozumiałyśmy to w praktyce. Dziwią nas pytania o metody naszych protestów. Nie rozumiemy, jak można bać się kobiecych piersi, komu mogą one przeszkadzać. Jesteśmy nastawione na inteligentnego odbiorcę, który rozumie nas nawet, kiedy pewnych rzeczy nie dopowiadamy.
  • Wydaje mi się, że feminizm musi przestać być marginalnym. Ma być popularny. Ma być fajnie i wesoło, stąd właśnie „Femen”. Chcę, żeby to był taki popularny, lekki feminizm, taki leciusieńki.
  • Założyłam Femen ponieważ zdałam sobie sprawę, że brak jest kobiet działaczy w naszym społeczeństwie. Ukraina jest zorientowana na mężczyzn i kobiety pełnią bierną rolę.

O Femenie[edytuj]

  • Dla jednych Femen to żaden feminizm tylko medialne popisy i autopromocja, przy tym strategia grupy jest mocno wątpliwa z feministycznej perspektywy, bo posługiwanie się kobiecym ciałem to „promocja seksizmu”. Inne głosy zdradzają jednak fascynację tym ludycznym buntem przeciw brutalnie patriarchalnej kulturze i cieszą się, że zwraca uwagę na problemy kobiet.
  • Im bardziej radykalny jest przekaz „Femenu” tym aktywniej, bardziej zawzięcie, a nawet zaciekle w Internecie odbywa się zmiana jego politycznego dyskursu na erotyczny. Aktywistkom w ciągu dwóch lat udało się pokonać tą „pluszową” barierę, zmusić do usłyszenia ich głosu i odebrania go jak wyzwanie. (…) Teraz ich działalności w żaden sposób nie można nazwać bezproblemową i bezkarną.
  • Nie chodzi im o nic więcej niż o zainteresowanie. Środek przekazu jest też przekazem. W poważnych sprawach potrzeba poważnych środków, a pokazując piersi, aktywistki jedynie się ośmieszają. Ludzie widzą cycki, nie widzą problemu.