Europa Wschodnia

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Europa Wschodnia (zaznaczona na zielono)

Europa Wschodnia – region znajdujący się na wschód od Europy Środkowej, graniczący z Azją. Region ten jest różnie definiowany.

  • A kiedy pod koniec lat 80. XX wieku Związek Radziecki zaczął się rozpadać, wielu przypisywało to wyłącznie Wojtyle: bez tego papieża Europa Wschodnia nigdy nie odzyskałaby wolności.
  • Historię Europy Wschodniej tworzą kraje, których wewnętrzna polityka przypomina tygiel, gdzie praży się i przetapia wszystko, co na tę politykę wpływa, a więc skandalicznie skorumpowani królewięta, właściciele ziemscy nieobecni z zasady w swoich włościach, obce inwazje, okupacje, morderstwa polityczne, rozlew krwi i wszelkiego rodzaju wojny.
    • Autor: Shelley Klein, Najgroźniejsi dyktatorzy w historii, tłum. Jolanta Sawicka, wyd. Muza, Warszawa 2008, ISBN 9788374953238, s. 145.
  • Jest polityka pamięci i jest polityka zapomnienia. Wiedzieli o tym ci, którzy na wieczną rzeczy niepamięć zasadzili nad dołami katyńskimi las. Im chodziło o władzę, o fundament swojej władzy nad Polską, ale także nad Rosją, nad całą Europą Wschodnią, a nawet – w pewnej mierze – nad wciągniętymi w kłamstwo zapomnienia o Katyniu elitami politycznymi mocarstw zachodnich. Dla tych, którzy wiedzieli lub domyślali się przynajmniej, co się stało z polskimi oficerami, milczenie było właśnie współuczestnictwem w kłamstwie. A to daje wielką siłę temu, kto ów krąg kłamstwa zorganizował, kto go mógł w pewnym sensie kontrolować. Inni, nieświadomi, mieli się po prostu nie dowiedzieć, nie interesować, ostatecznie splunąć na to, co się stało z elitą ich Narodu. I zaakceptować nową „elitę” jako jedyną, oczywistą. To jest polityka zapomnienia.
  • O Lwowie mówiło się, że to „wesołe miasto”. I to jest prawda, aż do czasu wojny panowała tam otwartość i wesołość. Ludzie byli życzliwi; cudowne pomieszanie: Polacy, Ukraińcy, Żydzi. To była Europa, tyle że Wschodnia, ale o wiele cieplejsza i bardziej ludzka.
  • Po rozszerzeniu Unii Europejskiej wzrosła liczba czynów kryminalnych dokonywanych przez imigrantów z Europy Wschodniej. Chodziło głównie o kradzieże, ale coraz częściej zdarzały się poważniejsze przestępstwa z użyciem przemocy.
  • Większość amfetaminy trafiającej na norweski rynek pochodzi z nielegalnych laboratoriów działających w Europie Wschodniej, głównie w Polsce, natomiast Litwa przejęła rolę głównego dostawcy.