Dyskusja użytkownika:Michał Rosa

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witamy w Wikicytatach! To wspaniale, że chcesz poświęcić nieco swojego czasu, by poszerzyć i ulepszyć zawartość tego projektu. Mamy nadzieję, że spodoba Ci się tutaj i zostaniesz z nami na dłużej. Oto kilka stron, które mogą pomóc Ci w początkach pracy na Wikicytatach:

Smile 2.jpg

Przed dokonaniem edycji poznaj zasady i zobacz, do czego służy opis zmian.

Jeśli nie jesteś pewien (pewna), czy dobrze rozumiesz zasady i zalecenia, nie eksperymentuj w przestrzeni głównej! Służy do tego brudnopis.

Alessia, dyskusja 21:28, 26 gru 2011 (CET)

Źródła NPA[edytuj]

Materiały umieszczane w serwisie YouTube często naruszają prawa autorskie, często też są usuwane; w związku z tym nie zaleca się podawania tego serwisu jako źródło, chyba że chodzi o oficjalne konto danego człowieka, instytucji lub stacji telewizyjnej. Bardzo proszę dodawać cytaty z źródeł, które nie budzą wątpliwości prawnych. Pozdrawiam. Alessia, dyskusja 16:13, 7 wrz 2012 (CEST)

Taką informację podała osoba wrzucająca filmik, skąd pewność, że faktycznie za zgodą autora? W Wikicytatach obowiązuje zasada, że YT jako źródło możemy podawać wyłącznie w ww. przypadkach (oficjalne konto danej osoby publicznej, instytucji lub stacji telewizyjnej). Czy to materiał z oficjalnego kanału muzyka? Nie, materiał wrzucił jakiś użytkownik "DogSwede1".
Proszę sobie uświadomić, że świadome łamanie zasad obowiązujących w projekcie to wandalizm. Proszę znaleźć źródło pierwotne (np. oficjalną stronę artysty), a nie YT, potem przypatrzeć się, jak powinien być dodany cytat i jak należy podawać dodatkowe informacje, a potem dopiero dodać do Wikicytatów. Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, nikt nie będzie miał zastrzeżeń. Alessia, dyskusja 12:04, 8 wrz 2012 (CEST)
Drogi Michale, gdybym nie zakłada dobrej woli, nie pisałabym wyjaśnień, tylko od razu uznała, że działasz celowo, a nie z braku praktyki na Wikicytatach. Jeśli podajesz link do materiałów, które NPA, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej. I to Ty osobiście, a nie Wikicytaty. :) Kiedyś można było dodawać cytaty bez źródła, obecnie nie można, ale te, które zostały dodane wcześniej pozostały w serwisie, dlatego m.in. na wskazanej przez Ciebie stronie są cytaty bez źródeł, które czekają na uzupełnienie.
Ustalona zasada określa wyraźnie, w jakich przypadkach źródło YT może być uznane za wiarygodne i niebudzące wątpliwości prawnych. Czy jest to jakieś ograniczenie? Zapewne tak, chroni jednak Wikicytaty przed zalewem linków, które za chwilę staną się martwe z powodu usunięcia ich z YT.
Ja nie muszę Ci wykazywać, że źródło NPA, wystarczy, że Ci wykazałam, że nie spełnia wymagań określonych w zasadach. Jeśli uważasz, że ta zasada jest zła i masz podstawy prawne do jej zmiany, to bardzo proszę, załóż temat w Barze. Czy uważasz, że mam Cię traktować inaczej niż innych użytkowników i przymykać oko na zasady? Jeśli się zmienią, to możesz być pewien, że się do nich dostosuję. Właśnie dlatego, że nie jest to moje widzimisię, tylko wola ogółu społeczności, przy przeglądaniu OZ zwracam uwagę na zgodność wpisów z zasadami. Gwoli ścisłości - nie ja tę zasadę zaproponowałam, ale się z nią zgadzam. :-) Niestety, najczęściej użytkownicy mają pretensje do kogoś, kto wycofał ich edycję, a to wynika jedynie z tego, że ten ktoś trzyma się zasad, które zostały zaakceptowane przez społeczność projektu. Każdy mógł się na ich temat wypowiedzieć i zgłaszać wątpliwości, poprawki itd.
Nie rozumiem jednak, dlaczego tak wielkim problemem jest dla Ciebie dotarcie do oficjalnego źródła. Budzi to jeszcze większe wątpliwości co do podanego przez Ciebie linku. Materiały prasowe powinny się znaleźć na poważniejszej stronie niż YT, do której bez problemy mógłbyś podlinkować zamiast upierać się jak przedszkolak przy naciąganiu zasad. Jeśli zagłębisz się w zasady, doczytasz się też, że nawet prasa może być nieakceptowana w Wikicytatach jako źródło. :-)
Druga sprawa jest taka, że bardzo bym prosiła, abyś poznał i inne zasady, bo źródła w Wikicytatach podaje się zupełnie w inny sposób niż to robisz. Ponownie dodałeś cytat i ponownie zrobiłeś to źle. W ten sposób też pokazujesz, że nie szanujesz zasad Wikicytatów ani ich użytkowników.
Po trzecie, zacząłeś wojnę edycyjną. Na razie jeszcze zakładam dobrą wolę, ale już mi coraz trudniej. Pozdrawiam. Alessia, dyskusja 09:59, 9 wrz 2012 (CEST)
Pytania nie zadałeś mi żadnego, pojawiło się natomiast kilka poleceń. Zasadę Ci wskazałam. Czy strona, do której nas odsyłasz jest oficjalnym kontem piosenkarza, stacji telewizyjnej lub innej instytucji? Jeśli nie, to taki link nie jest w Wikicytatach pożądany ani traktowany poważnie bez względu na to, jakim został opatrzony tytułem. Gdybym usunęła link, a zostawiła cytat, złamałabym zasadę, że obecnie nie dodajemy żadnych cytatów bez podanego pod cytatem źródła. Nie postępuję wg własnego widzimisię, jak mi zarzucasz, ponieważ inne osoby, które przeglądają ostatnie zmiany i natrafiają na cytat z linkiem do YT, jeśli nie spełnia on ww. kryteriów, robią dokładnie to samo, co ja zrobiłam. Rozumiem Twoje argumenty, ale od wyjaśniania, skąd pochodzi materiał, strona, do której linkujesz, nie zmieni się w oficjalne konto muzyka... Rozumiem, że Ci się to nie podoba, ale bardzo dbamy o to, aby nikt nie zarzucał nam łamania prawa ani zachęcania do jego naruszania. Ja nie mówię, że Ty łamiesz prawo, natomiast jest tak, że w obawie przed NPA nie akceptujemy linków nie spełniających ww. kryteriów. Przepisów nie będę podawać, bo ich nie znam, ale - jeśli mnie pamięć nie myli - zasady ustalaliśmy, konsultując się z prawnikiem.
Wojnę edycyjną rozpocząłeś jak najbardziej. Od razu przywróciłeś (dwukrotnie) cytat, zanim jeszcze zakończyliśmy dyskusję, mimo że ja wycofałam go, opierając się na obowiązujących zasadach. Możesz się z nimi nie zgadzać, ale nie możesz mieć o nie pretensji do mnie. Pomijając wszystko, od samego początku ton Twoich wypowiedzi jest nacechowany emocjami, a Twoje sformułowania Musisz naprawdę się jeszcze dużo nauczyć, mylisz się, Naprawdę muszisz nauczyć się odróżniać własne poglądy i widzimi się od rzeczywistości to ocenianie użytkownika. Bardzo Cię proszę, abyś w przyszłości powstrzymywał się od takich tekstów na stronach dyskusji.
Jeśli ten cytat ma tak ogromne znaczenie dla historii muzyki, jak wskazuje na to uporczywe dodawanie go, to na pewno znajduje się jeszcze gdzie indziej, niekoniecznie na YT. Myślę, że sztuka kompromisu nie jest aż tak trudna i można podać inne źródło, które nikomu nie będzie przeszkadzać. Pozdrawiam serdecznie. Alessia, dyskusja 01:56, 10 wrz 2012 (CEST)


Coś mnie zastanawia? W tym przypadku cytat pochodzi z tzw. press kit czyli rozpowszechnianego za darmo przez samego artystę materiału promującego nową płytę. i film jest częścią materiałów prasowych rozesłanych przez artystę promującego jego płytę. Jako taki, artysta wręcz zachęca do korzystania i cytowania z niego. Czy aby na pewno? Bo z tego co widziałem artysta posiada całkiem dobrze zbudowaną własną stronę i nie potrzebuje się podszywać pod konto niby 20-latka ze Szwecji, chyba że wzorem kilku pisarzy sam sobie nabija reklamę i sam sobie komentuje. I jeszcze jedna sprawa. Po co mu takie fikcyjne konto, skoro o wiele lepszą dla niego reklamą jest wywiad ze znaczkiem w rogu ekranu The Telegraph.co.uk? A jak widać z notki na jego stronie muzyk Mark baaardzo sobie ceni taką reklamę, zwłaszcza gdy zaraz potem może dać linka do sklepu :) Jako taki, artysta wręcz zachęca do korzystania i cytowania z niego zawsze? za free? czy ino pod warunkiem dodania linku przekierowującego do zakupu płyty, jak to ma zamieszczone 20-letni user YT ze Szwecji? Tommy Jantarek (pisz) 04:07, 10 wrz 2012 (CEST)