Przejdź do zawartości

Dyskusja:Stanisław Lem

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Najnowszy komentarz napisał(a) 1 miesiąc temu ~2026-23382-64 w wątku Internet a idioci

Proszę o dodanie cytatu / modyfikację

[edytuj]

Chodzi o awers i rewers technologii. Cytat: "Większość technologii ma w marzeniach świetlany awers, który jest zwłaszcza u prekursorów jaśniejącą gwiazdą. I jest niestety rewers, który jest czarną, ponurą rzeczywistością, dosyć mniej lub bardziej trywialną." Spisałem za wywiadem z S.Lemem: https://www.youtube.com/watch?v=37K-P77tZXo ok. 17 minuty. --Praetor58 (dyskusja) 15:54, 20 mar 2021 (CET)Odpowiedz

Internet a idioci

[edytuj]

Jest ale nie ma dowodu: https://antyweb.pl/stanislaw-lem-cytat-internet/

Podobno w wywiadzie TV tak powiedział.

Dodajmy podobne: W "Bombie megabitowej" (zbior esejow z 1996-1998) Lem pisal na przyklad:

"I jest wreszcie dziedzina w której Internet może się przyczynić do zła o wiele szybciej, łatwiej i pewniej aniżeli do dobra (...). Mam na myśli domenę polityki. Internet jest to, powiem z ostrożności lapidarnie, taki rodzaj łączności, który łatwiej pozwala ustalić adresatów informacji aniżeli nadawców informację ślących. Inaczej mówiąc, obecnie Internet umożliwia zachowanie anonimowości nadawców, a w sferze polityki różnica owa może stanowić różnicę pomiędzy pokojem a wojną nawet (...). Państwa będą sobie anonimowo szkodziły raczej, aniżeli miały bezanonimowo pomagać sobie i wzajem się wspierać". Zezen (dyskusja) 10:33, 28 sie 2020 (CEST)Odpowiedz

  • Żenujące jest to, że ten cytat jest oznaczony jako "fałszywie przypisywany Lemowi", jako źródło podając stronę, gdzie napisano "Oto jak brzmiał jego słynny, choć raczej apokryficzny komentarz po pierwszym spotkaniu z nowym medium:" - gdzie tutaj jakiekolwiek zdementowanie autorstwa cytatu? Jest to jedynie opinia autora, który nawet ubiera to w niepewność swojego osądu, podkreślając że "raczej apokryficzny". Ale wiki podaje to jako pewnik. To jest właśnie obraz tego, czym staje się cała wikipedia i projekty pokrewne - festiwalem manipulacji "bo autorowi się tak wydaje" albo "pasuje do poglądów". --~2026-23382-64 (dyskusja) 10:40, 16 kwi 2026 (CEST)Odpowiedz

Odnośnie podziału strony

[edytuj]

Można zrobić tak jak w artykule Edward Stachura. Ważniejsze cytaty zostawić, a pozostałe przenieść do osobnych artykułów. Jakiś dobry lemolog mógłby się tego podjąć. Wikipek (dyskusja) 10:28, 19 wrz 2021 (CEST)Odpowiedz