Dyskusja:Maria z Nazaretu
Dodaj tematŚródtytuł dotyczący wypowiedzi postaci lub wypowiedzi jej przypisywanych
[edytuj]Wiele wskazuje na to, że Maria z Nazaretu jest postacią historyczną. Jej wypowiedzi z I wieku n.e. znamy głównie z Biblii. Niektóre z nich mogą być odbierane jako problematyczne, zważywszy, że wielu naukowców-biblistów sądzi, że szereg wypowiedzi bohaterów ewangelii jest kreacją autorów ewangelii (ewangelistów i ich współpracowników). Ja bym z tym jednak na użytek Wikicytatów problemu nie miał. Czyli jak mamy wypowiedź Jezusa lub Marii występującą w Biblii, to uznałbym je za autentyczne wypowiedzi tych osób. Natomiast inaczej sprawa wygląda z wypowiedziami tych postaci, których powstanie datuje się na stulecia następujące po okresie ich życia historycznego. Np. zdania ujęte w jednej z tzw. Tajemnic fatimskich datowane na 31 sierpnia 1941 nie są moim zdaniem wypowiedziami Marii z Nazaretu (podobnie jak słowa Jezusa do s. Faustyny Kowalskiej). Dlatego nie mogę ich traktować tak samo jak teksty pochodzące z I wieku (odłóżmy na bok sprawę datacji ewangelii). Uznaję je za teksty "przypisane" tym historycznym postaciom. Uznanie, że Maria z Nazaretu przemówiła 31 sierpnia 1941 jest przedmiotem wiary, a nie faktem. A faktów powinny się trzymać wikiprojekty. Dlatego do przedstawionych w przedmiotowym haśle wypowiedzi Marii z Nazaretu dodałem nagłówek w wiadomym brzmieniu. Ytabak (dyskusja) 21:06, 6 cze 2018 (CEST)
- @Ytabak Istnienie Marii z Nazaretu jako takie, nie może być poddawane wątpliwości, skoro za fakt uznaje się istnienie jej syna Jezusa Chrystusa. Ale tematem naszej dyskusji jest kwestia formatowania haseł. Zasady jakie zostały przyjęte powodują, że pełno tu wypowiedzi przypisywanych. W haśle Józef Stalin jest specjalna sekcja cytaty przypisywane, choć cytaty w pozostałych sekcjach też należy jako takie potraktować. Ale rozumiem, że chodzi o cytaty po śmierci. Proponuję usunięcie nagłówka, który umieściłeś i stworzenie sekcji "cytaty z objawień". Będzie to wyraźne wyróżnienie cytatów, które mają podłoże metafizyczne. Warto aby nasze formatowanie było możliwie spójne i żeby nie tworzyć sytuacji kontrowersyjnych. Co do spójności zastanawiam się czy zrobiłbyś taką sekcję w haśle Jezus Chrystus, dla cytatu "Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli". Bo masz tu wypowiedź z Biblii, którą uznajesz za autentyczną, a równocześnie jest to wypowiedź Jezusa po jego śmierci. Będę wdzięczny za szerokie przemyślenie tematu i dokonanie zmian. Zerо πiσ 22:59, 6 cze 2018 (CEST)
- @Zero 1. Twoja pierwotna propozycja, by stworzyć sekcję Cytaty przypisywane (chyba lepsze: Wypowiedzi przypisywane) była dobra. A nowsza propozycja Cytaty z objawień jest też do przyjęcia. Oczywiście wielu odbiorców może uznać, że objawienia z obiektywnymi faktami nie mają nic wspólnego, ale zdaje się, że taka formuła nie będzie rodziła obiekcji osób, które wierzą w realność objawień. To może być ukłon w ich stronę, uwzględniający okoliczność, że objawienia to fenomen sam w sobie (patrząc na to od strony religioznawczej). 2. Ciekawa jest sprawa podanej przez Ciebie wypowiedzi Jezusa ("Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"). Myślę, że i tę wypowiedź i inne podane w Nowym Testamencie można łącznie umieścić w sekcji Wypowiedzi pochodzące z Nowego Testamentu. Zresztą podobnie można postąpić w przypadku Marii z Nazaretu (jedna sekcja: Wypowiedzi z Nowego Testamentu, druga: Wypowiedzi z objawień). Mamy też wypowiedzi Jezusa z objawień, np. św. Faustyny. Nie zapominajmy też o wypowiedziach obu postaci z apokryfów. Ytabak (dyskusja) 21:24, 7 cze 2018 (CEST)
- Podział według źródeł (z NT, z apokryfów, z objawień itp.) uważam za najrozsądniejszy, a przy tym najmniej wartościujący (bo jednak podział na „rzeczywiste” i „przypisywane” jest mało obiektywny, a na pewno niezbyt ostry). Maitake (dyskusja) 15:44, 8 cze 2018 (CEST)
- @Maitake Zgadzam się z Tobą. Ytabak (dyskusja) 20:34, 8 cze 2018 (CEST)
- @Ytabak Dokonasz zmiany? Zerо πiσ 23:14, 10 cze 2018 (CEST)