Czesław Petelski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Czesław Petelski (1922–1996) – polski aktor i reżyser filmowy.

O Czesławie Petelskim[edytuj]

  • Nie przypadkiem to właśnie Ewa i Czesław Petelscy podjęli się realizacji filmu o królu, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Petelski był zawsze silnie zaangażowany politycznie, pełniąc m.in. funkcję pierwszego sekretarza Podstawowej Organizacji Partyjnej przy Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”.
  • Reżyser niedawno zmarły. Przezywaliśmy go „Petlurą”, bo miał Azję w sobie i wszyscy się go bali. Był komunistycznym chamem. Przyciężkawy, biodrzasty i w radzieckim guście pryncypialny. Lekko seplenił, co go uczłowieczało. Na szczęście, mało zdolny, choć jego Baza ludzi umarłych była całkiem niezła. Często uciekał w alkohol, wtedy eksplodował agresją i jego prostactwo stawało się niebezpieczne dla otoczenia, bo ujawniała się jego mania prześladowcza. Na planie zdjęciowym zdarzało się, że bił ludzi, jeśli nie wykonywali czegoś, jak chciał. Mało kto go lubił. Chętnie o nim zapominam.
    • Autor: Kazimierz Kutz, Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 1991, ISBN 8370068499, s. 245.

Zobacz też[edytuj]