Czesław Cywiński

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tablica upamiętniająca Czesława Cywińskiego na budynku PAST-y w Warszawie

Czesław Justyn Cywiński (1926–2010) – polski wojskowy, żołnierz Armii Krajowej, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.

  • Gdy w całej Europie powstawały rządy kolaboracyjne z Niemcami, to jedynie Polska jako jeden jedyny kraj nie zgodziła się na to, nie udało się Niemcom utworzyć żadnego rządu wspierającego, a przecież wiele państw posiadało wojska walczące przy boku Niemiec.
  • Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie byłem w transporcie na wschód. Jechaliśmy źle traktowani, stłoczeni w okratowanych, bydlęcych wagonach. Myśli były różne.
  • Łatwo teraz, po tylu latach, mając znacznie więcej informacji i dokumentów oceniać na zimno całą sytuację. Trzeba pamiętać o atmosferze jaka panowała wówczas w Warszawie, po pięciu latach okupacji i niespotykanym terrorze.

O Czesławie Cywińskim[edytuj]

  • Pan Czesław dobrze służył zachowaniu pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, tego wyjątkowo doświadczonego przez historię pokolenia, które poświęciło życie Niepodległej, tak jak On. Wyrazem szacunku środowiska był dwukrotny wybór na stanowisko Prezesa Zarządu Głównego (w 20 stycznia 200508 r.) w którego prezydium pracował przez kolejne kadencje już od 1996 r. Kierując Związkiem doprowadził do wzrostu znaczenia i rangi ŚZŻAK.
  • Zapamiętałam, jak ten mądry człowiek potrafił doskonale dostosować swój przekaz do odbiorcy – o tych samych wartościach inaczej mówił do licealistów przed gmachem II LO w Augustowie, a za kilkanaście minut, w innej formie, do kilkulatków w czasie spotkania na Kozim Rynku. W obu wypadkach przesłanie żołnierza 1. Wileńskiej Brygady Juranda, uczestnika m.in. operacji Ostra Brama, więźnia Kaługi miało moc i wiarygodność potwierdzoną życiorysem.