Czego naprawdę uczy Biblia?

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Czego naprawdę uczy Biblia?
– pomoc do studiowania Biblii

Czego naprawdę uczy Biblia? (ang. What Does the Bible Really Teach?)[1] – podstawowa pomoc do studiowania Biblii, z której Świadkowie Jehowy korzystają przy prowadzeniu domowych studiów biblijnych w 240 krajach (ISBN 8386930799)[2]. Od 2015 roku, w Polsce od 2019 roku, posługują się podręcznikiem Czego nas uczy Biblia? (ang. What Can the Bible Teach Us?)

 • (...) Biblia jest wartościowa (...). Pomaga już teraz prowadzić naprawdę szczęśliwe życie. Może masz problemy finansowe, rodzinne czy zdrowotne albo straciłeś kogoś bliskiego. W Biblii znajdziesz wskazówki, jak na co dzień radzić sobie z rozmaitymi trudnościami. Otrzymasz pokrzepiające odpowiedzi na pytania:
  ▪ Dlaczego cierpimy?
  ▪ Jak pokonywać przeciwności życiowe?
  ▪ Jak prowadzić szczęśliwsze życie rodzinne?
  ▪ Co się dzieje z człowiekiem po śmierci?
  ▪ Czy jeszcze kiedyś zobaczymy naszych bliskich, którzy umarli?
  ▪ Skąd możemy mieć pewność, że Bóg spełni swe obietnice dotyczące przyszłości?
 • Biblia jest też dokładna pod względem naukowym. Zawiera informacje znacznie wyprzedzające ówczesną epokę. Na przykład w Księdze Kapłańskiej podano starożytnym Izraelitom przepisy dotyczące kwarantanny i higieny – czegoś zupełnie nieznanego sąsiednim narodom. W czasach, gdy ludzie mieli błędne wyobrażenia o kształcie naszej planety, Biblia wspominała o kulistości ziemi (Izajasza 40:22). Zgodnie z prawdą mówiła również, że ziemia ‛jest zawieszona na niczym’ (Hioba 26:7). Oczywiście Biblia to nie podręcznik naukowy. Kiedy jednak porusza kwestie mające związek z nauką, jest dokładna.
 • Biblię spisywano ponad 1600 lat. Jej pisarze pochodzili z różnych epok i środowisk. W gronie tym znaleźli się rolnicy, rybacy i pasterze, lecz także prorocy, sędziowie i królowie. Ewangelista Łukasz był lekarzem. Pomimo takich różnic między pisarzami Biblia od początku do końca tworzy spójną całość.
 • Do kogo należy kierować modlitwy? Jezus nauczył swych naśladowców modlić się do „Ojca w niebiosach” (Mateusza 6:9).
 • Do najwspanialszych cech człowieka należy zdolność okazywania miłości. Również pod tym względem jesteśmy odbiciem Boga. Biblia uczy, że On „jest miłością” (1 Jana 4:8, 16).
 • Jeśli chcemy, żeby Bóg nas wysłuchał, powinniśmy się modlić z wiarą, pokorą i w szczerości serca (Marka 11:24).
 • Jeśli masz Biblię, nie jesteś wyjątkiem. Księga ta – w całości lub fragmentach – ukazała się w przeszło 2300 językach i jest dostępna dla 90 procent ludności świata. Każdego tygodnia dociera do ludzi ponad milion jej egzemplarzy! Wydrukowano już miliardy całej Biblii albo jej części. Nie ma drugiej takiej książki!
 • Jezus dał najwspanialszy wzór lojalności i posłuszeństwa wobec Boga.
 • Królestwo Boże to niebiański rząd; na jego czele stoi Król Jezus Chrystus, który będzie miał 144 000 współwładców wybranych spośród ludzi (Objawienie 14:1, 4).
 • Może nieraz się zastanawiasz: Po co człowiek żyje? Czy na tym życiu wszystko się kończy? Jaki naprawdę jest Bóg? Warto zadawać sobie takie pytania i – co bardzo istotne – nie rezygnować, dopóki nie zdobędzie się zadowalających, wiarygodnych odpowiedzi. Wybitny nauczyciel Jezus Chrystus radził: „Stale proście, a będzie wam dane; ciągle szukajcie, a znajdziecie; wciąż pukajcie, a będzie wam otworzone” (Mateusza 7:7).
 • Nie tylko dzieci zadają pytania. Dorastamy i nie przestajemy pytać. Robimy to, żeby znaleźć drogę, uniknąć niebezpieczeństwa albo po prostu zaspokoić ciekawość. Niestety, sporo ludzi z czasem rezygnuje ze stawiania pytań, zwłaszcza tych najważniejszych. A przynajmniej nie stara się poznać na nie odpowiedzi.
 • (...) nieraz sami duchowni podsuwają myśl, że Bóg jest nieczuły. Jak to robią? Gdy zdarzy się jakaś tragedia, tłumaczą, że Bóg tak chciał. Tym samym oskarżają Go o sprowadzanie nieszczęść. Ale czy taka jest prawda o Bogu? Czego w rzeczywistości uczy Biblia? Odpowiedź zawiera List Jakuba 1:13 (...).
 • O stanie umarłych mówił też Jezus Chrystus. Gdy usłyszał o śmierci Łazarza, człowieka bardzo mu bliskiego, powiedział do uczniów: „Łazarz, nasz przyjaciel, udał się na spoczynek”. Oni jednak pomyśleli, że Łazarz zapadł w krzepiący sen i po chorobie wraca do zdrowia. Tymczasem Jezus miał na myśli co innego. Wyjaśnił: „Łazarz umarł” (Jana 11:11–14). Zwróćmy uwagę, że Jezus przyrównał śmierć do odpoczynku i snu. Łazarz nie trafił do nieba ani do ognistego piekła. Nie spotkał się z aniołami ani ze swymi przodkami. Nie urodził się ponownie w innym ciele. Kiedy umarł, niejako udał się na spoczynek – jak gdyby głęboko zasnął i nic mu się nie śniło.
 • (...) skąd się wziął Szatan Diabeł? Krótko mówiąc, jeden z potężnych duchowych synów Bożych sam uczynił siebie Diabłem. Jak to możliwe? Zdarza się na przykład, że ktoś szanowany i uczciwy zostaje złodziejem. W jaki sposób? Najpierw pozwala, by w jego sercu rozwinęło się złe pragnienie. Jeśli często o nim myśli, coraz trudniej mu nad nim zapanować. Kiedy w końcu ma okazję, od myśli przechodzi do czynu (Jakuba 1:13–15).

Zobacz też[edytuj]

Przypisy[edytuj]

 1. Autorzy publikacji Świadków Jehowy nie podają swoich imion i nazwisk.
 2. Czego naprawdę uczy Biblia?