Broad Peak
Broad Peak (Falchan Kangri) – dwunasta pod względem wysokości góra na świecie (8051 m n.p.m.), ośmiotysięcznik zlokalizowany na granicy Chin i Pakistanu.
- Alek Lwow i Maciek Berbeka wpadli na pomysł wejścia na Broad Peak (8047 m). Maciek wszedł sam na skalisty szczyt, lecz nie wszedł na szczyt właściwy – lodowy, wyższy o kilka metrów. Wracając, nie mógł odszukać namiotu i spędził noc w ścianie. Dobrze, że pod koniec drugiego dnia usłyszał go Alek, bo drugiej nocy krańcowo zmęczony Maciek już by nie przetrzymał. Na tej wysokości żadna akcja ratownicza nie była możliwa. Zeszli do bazy razem i tragarze z braku kwiatów, zawiesili mu na szyi wieniec z banknotów! Swój sukces Maciek odkupił utratą wszystkich pierwszych członów palców u nóg!
- Autor: Andrzej Zawada
- Źródło: Janusz Kasza, Andrzej Zawada - Pozostało jeszcze siedem. Wywiad, wyprawy.onet.pl
- Osobiście panicznie się jej boję. Jest nie tyle bardzo niebezpieczna, co nie toleruje najmniejszych błędów.
- To jest polska góra od bardzo dawna, nie tylko za sprawą tych wypraw zimowych. Pierwsza kobieta, która weszła na tę górę, była Polką. Pierwsze wejście w historii na ośmiotysięcznik w ciągu jednego dnia było właśnie na Broad Peaku i tego wejścia w 16 godzin dokonał Krzysztof Wielicki. Mamy tam piękną, polską drogę, trawers wszystkich wierzchołków Broad Peaka, w pięknym alpejskim stylu, wykonany przez Jurka Kukuczkę i Wojtka Kurtykę. Pierwsza polska wyprawa na ośmiotysięcznik to była w 1975 roku wrocławska wyprawa właśnie na Broad Peak. Polacy dokonali wtedy pierwszego wejścia w historii na środkowy wierzchołek Broad Peaka. W czasie zejścia zginęło niestety trzech naszych kolegów. Leżą gdzieś w lodach tej przełęczy, gdzie pozostał też Tomek Kowalski... Mamy mnóstwo wspólnego z Broad Peakiem i niewątpliwie możemy nazwać go polską górą.
- Autor: Artur Hajzer
- Źródło: Marcin Buczek, Hajzer: Być może nigdy nie dowiemy się, co wydarzyło się na Broad Peaku, rmf24.pl, 9 marca 2013
- Zobacz też: Tomasz Kowalski, Jerzy Kukuczka, Wojciech Kurtyka
Zobacz też: