Bogini Matka
Wygląd
Bogini Matka – w wierzeniach wielu kultur bogini utożsamiana najczęściej z Ziemią (lub stanowiąca jej patronkę), będąca równocześnie królową niebios. Zazwyczaj dawczyni wszelkiego życia, uosabiająca płodność i macierzyństwo. Często uznawana również za matkę bogów.
- Bogów jest wielu i wiele mają imion. Ale jest tylko jedna Bogini. Ta, której wizerunki ryto na ścianach jaskiń, której figurki rzeźbiono z kłów mamucich nie dwa tysiące, ale dwadzieścia pięć tysięcy lat przed narodzeniem Chrystusa. Ta, która jest Potrójna – jest Dziewicą, Ciężarną Matką i Staruchą-Śmiercią. Ta która wyłoniła się z Chaosu, zanim jeszcze powstał Czas. (…)
- Autor: Andrzej Sapkowski, Świat króla Artura, Warszawa 2001.
- Opis: o Wicca – jednym z kultów New Age.
- „Jestem naturą, matką wszechrzeczy, władczynią elementów, początkiem czasu, zwierzchniczką bogów, królową zmarłych, pierwszą mieszkanką niebios. Jestem matką bogów” – to jej zaklęcia. Lecz Izyda była niczym innym tylko Wenus, a jej kult uzmysławiał rolę, jaką kobieta odgrywała we Wszechświecie.
- Autorka: Elwira Watała, Wielcy zboczeńcy, Warszawa 2007, ISBN 9788373992276.
- Zobacz też: Izyda
- Jestem skłonny twierdzić, że jeżeli psychoterapia pomaga – a czasami pomaga – dzieje się tak dlatego, że terapeuta potrafi zapewnić pacjentowi bezpieczne schronienie, enklawę macierzyństwa, w której pacjent ma możliwość oddalenia się od problemów świata, i, jak szczęśliwe dziecko, może poczuć się w pełni akceptowany, pewny, może się rozwijać. Wydaje mi się, że psychoterapeuta jakiejkolwiek płci często występuje w roli doskonałej matki – Boskiej Matki, czy matki archetypowej, jeśli czytelnik woli nazwać ją w ten sposób – i być może właśnie to jest nieodzownym elementem procesu leczenia.
- Autor: Anthony Storr, Kolosy na glinianych nogach. Studium guru, tłum. Jerzy Prokopiuk, Przemysław Jan Sieradzan, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2009, ISBN 9788374146517, s. 310.
- Zobacz też: psychoterapia
- Święto wywodzące się z kultu matki w starożytnej Grecji. Formalny kult matki z ceremoniami ku czci Kybele, czyli Rei, Wielkiej Macierzy Bogów, praktykowano podczas id marcowych w całej Azji Mniejszej.
- Opis: o Dniu Matki
- Źródło: Encyclopædia Britannica, 1959, t. 15, s. 849.
- To, co znamy pod nazwą „czarów” i „sabatów czarownic”, było w istocie kontynuacją pradawnych, sięgających głębokiego paleolitu obrzędów religijnych ku czci Wielkiej Bogini.
- Autorka: Margaret Murray, The Witch Cult in Western Europe, Londyn 1921.
- Wcale mnie nie dziwi, że coraz więcej ludzi interesuje się pogańskimi tradycjami. Dlaczego? Dlatego że Bóg Ojciec jest utożsamiany z rygorem i dyscypliną, natomiast Bogini Matka wskazuje na miłość jako wartość nadrzędną, stojącą ponad wszystkimi znanymi nam zakazami i nakazami.
- Autor: Paulo Coelho, Czarownica z Portobello
- Wielka Biała Bogini której później nadano wiele imion: Mut, Anat, Isztar, Tiamat, Astarte, Inanna, Kybele, Izyda, Siakti, Gaia, Artemis, Terra Mater, Bona Dea, Minerwa, Diana, Lilith, Danu, Don, Arduina, Epona, Ceriddwen, Arianrod, Morrigan… Ta, której kapłanką była Maria z Magdali, później nazwana Magdaleną…
- Autor: Andrzej Sapkowski, Świat króla Artura, Warszawa 2001.
- Opis: o Wicca – jednym z kultów New Age.
- Zobacz też: Maria Magdalena