Bogdan Klich

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Bogdan Klich (2011)

Bogdan Adam Klich (ur. 1960) – polski lekarz, polityk, politolog, specjalista stosunków międzynarodowych, minister obrony narodowej, poseł do Parlamentu Europejskiego, poseł na Sejm.

 • Już raz przez liberum veto straciliśmy niepodległość. I wtedy też szlachciury opowiadały o wolności, godności i wstawaniu z kolan. Teraz PiS wyprowadza nas z UE prosto w łapy Putina.
  • Opis: o zapowiadanym przez Mateusza Morawieckiego wecie do budżetu UE.
  • Źródło: onet.pl, 16 listopada 2020
 • Musiałem zrezygnować z bycia psychiatrą. Lekarz patrzy na każdego człowieka z osobna, polityk zajmuje się sprawami całego społeczeństwa. Nie mogłem przed południem rozmawiać z pacjentem, który był w zupełnie innym świecie, a potem zdejmować biały fartuch i zajmować się problemami międzynarodowymi.
 • To obraźliwe i uwłaczające słowa. Słowa niegodne posła. (…) Kto działa racjonalnie? Rząd, który posługuje się prawem międzynarodowym czy poseł Macierewicz namawiający do rezygnacji z jedynych norm prawnych, fantazjujący na temat jakichś innych, których nie można było stosować, choćby dlatego, że 10 kwietnia nie były jeszcze uchwalone. W Polsce ma obowiązywać prawo czy demagogia, jaką uprawia zespół Macierewicza?
  • Opis: podczas posiedzenia połączonych komisji praw człowieka, obrony narodowej i infrastruktury poświęcone katastrofie smoleńskiej.
  • Źródło: wyborcza.pl, 18 stycznia 2011

O Bogdanie Klichu[edytuj]

 • Decyzja o profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP, podjęta w 2007 r. przez rząd Donalda Tuska, była typowym dla tego gabinetu działaniem propagandowym mającym na celu pozyskanie młodych wyborców. Dawała jednak pewną szansę na przełom, który w dłuższej perspektywie mógł przynieść naszej armii i naszemu bezpieczeństwu wiele korzyści. Ale wymagało to od ministra obrony Bogdana Klicha elementarnego poczucia odpowiedzialności oraz podstawowej wiedzy z zakresu teorii organizacji i zarządzania. Obu rzeczy zabrakło.
 • Dlaczego minister obrony narodowej nie zdecydował się na leasing nowoczesnego samolotu dla tak ważnej delegacji państwowej, do składu której zatwierdził podsekretarza stanu w MON, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i dowódców wszystkich rodzajów wojsk. Jak można było umieścić kluczowe dla bezpieczeństwa państwa osoby w jednym samolocie z poprzedniej epoki i wysłać ten samolot w czasie mgły na polowe lotnisko, bez wyznaczenia z góry zapasowego wariantu lądowania i scenariusza pozwalającego na przesunięcie terminu uroczystości?
 • Dla mnie przykrym zgrzytem okazały się słowa Bogdana Klicha przed wyjazdem na szczyt, który stwierdził wprost: „My się Rosji nie boimy”. Obecnie, gdy zasadniczym sensem nowej strategii NATO-również w kontekście sytuacji w Iranie i Afganistanie – jawi się dialog i współpraca z naszym największym wschodnim sąsiadem, tego typu sformułowania są nieszczęśliwe, archaiczne i po prostu niemądre.
  To nie są czasy „zimnej wojny”, choć nie można naturalnie ulegać żadnym presjom i aprobować pomysły z rodzaju tworzenia stref wpływów. Ale minister obrony nie powinien udawać chojraka i uciekać się do swoistych przechwałek, szczególnie przed wizytą w Warszawie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.
 • Jeśli mamy mówić o honorze, powinien pan się podać do dymisji. Nie damy tej sprawy zamieść pod dywan. Zginął prezydent i cokolwiek dla was znaczył dla nas i części społeczeństwa to był mąż stanu.
  • Autor: Beata Kempa
  • Opis: do Bogdana Klicha podczas posiedzenia połączonych sejmowych komisji praw człowieka, obrony narodowej i infrastruktury poświęcone katastrofie smoleńskiej.
  • Źródło: wyborcza.pl, 18 stycznia 2011
 • Jeśli minister obrony Bogdan Klich nie poda się do dymisji lub nie zostanie zdymisjonowany, to będzie skandal, a my będziemy czekać na kolejne katastrofy. To Bogdan Klich odpowiada za regres szkolenia w armii. Liczba katastrof lotniczych jest w ostatnich latach rekordowa (niedawno kilku lotników zginęło w katastrofie Bryzy, inny lotnik zginął w katastrofie śmigłowca Mi-24), a ich okoliczności świadczą o ogromnej nieodpowiedzialności dowódców i polityków. Klich odpowiada też za zablokowanie zakupów w uczciwych przetargach nowych samolotów dla VIP czy samolotów szkolnych.
 • Ludzie honoru, którzy nie mogą wypełnić jakiejś misji, odchodzą, a nie trzymają się tak kurczowo stanowiska, jak człowiek absolutnie bez honoru – Bogdan Klich – najgorszy minister obrony, jakiego Polska miała kiedykolwiek.
 • Ponad rok temu przekazałem ministrowi Michałowi Boniemu notatkę na temat karygodnych zaniedbań w MON-ie. Zdecydowałem się na to, gdyż Bogdan Klich wysłuchiwał moich rad popartych ekspertyzami specjalistów polskich i amerykańskich, a następnie postępował wbrew logice. Wszyscy Polacy widzieli tragiczną katastrofę wojskowego samolotu CASA C-295M, w której zginęło dwudziestu znakomitych lotników. Tłumaczyłem ministrowi Klichowi, dlaczego tak się stało, prezentując mu procedury NATO. Minister zapewniał, że wyciągnie z tego wnioski. Nie wyciągnął! Nastąpiła katastrofa wojskowego samolotu Bryza, w której zginęła cała załoga. Była jeszcze katastrofa wojskowego śmigłowca Mi-24. Pytałem publicznie Bogdana Klicha, ilu jeszcze dzielnych żołnierzy musi zginąć, żeby zaczął konieczne reformy w wojsku?
 • To człowiek absolutnie uczciwy, ideowy, inteligentny, na serio biorący to, co robi. Postać w wymiarze niedzisiejszym. To człowiek, któremu bym powierzył każde stanowisko, do którego on sam czułby się przygotowany.
 • Żołnierze nazywają go „master of disaster”.