Bitwa nad Bzurą
Wygląd
Bitwa nad Bzurą (także bitwa pod Kutnem) – starcie zbrojne, trwające od 9 do 18–22 września 1939 roku. Największa bitwa wojny obronnej 1939 roku stoczona przez dwie polskie Armie: „Poznań” i „Pomorze” przeciwko niemieckiemu najeźdźcy.
- Bitwa nad Bzurą stała się największą bitwą w zwarciu toczącej się kampanii polskiej.
- Autor: Erich von Manstein
- Źródło: Bitwa nad Bzurą – największe starcie kampanii wrześniowej , polskieradio.pl, 9 września 2017.
- Gdy przyszłe roczniki Wyższej Szkoły Wojennej Polski dla studiów taktycznych wyjeżdżać będą na pole bitwy nad Bzurą niech nie przeoczą, że formy działań wojennych ulegają zmianom i zależą od techniki uzbrojenia, ale że prawa wojny pozostają niezmienne. Spośród wielu tych praw najbardziej zasadnicza jest tak prosta, a tak trudna do zrealizowania prawda, że nie ma zwycięstwa bez bitwy. A przechodząc koło grobów poległych nad Bzurą żołnierzy polskich, niech ci, którzy kształcą się na przyszłych dowódców, wspomną, że leżą tu żołnierze, którzy starali się wykonać niewykonalny wówczas obowiązek obrony Polski.
- Autor: Tadeusz Kutrzeba
- Źródło: Bitwa nad Bzurą – największa batalia kampanii wrześniowej, interia.pl, 9 września 2014.
- Zobacz też: Polska
- Sądząc z umiejscowienia lotniska gen. Kutrzeby 10 km na południe od Kutna, idzie on naprzód i dlatego zebrane brygady kawalerii w rejonie Otwocka muszą co sił ganiać do bitwy, którą prowadzi gen. Kutrzeba. Poddałem tę myśl gen. Rómmlowi, który ma obiekcje, że są one zmęczone. Myślę jednak, że uda mi się go przekonać. W tym celu robimy wypad, aby im otworzyć drogę i nieco zachęcić i ośmielić.
- Autor: Leopold Okulicki
- Opis: o próbie pomocy armii gen. Tadeusza Kutrzeby walczącej w bitwie nad Bzurą przez oddziały kawalerii gen. Władysława Andersa, podległe gen. Juliuszowi Rómmlowi.
- Źródło: Mieczysław Cieplewicz, Eugeniusz Kozłowski (oprac.), Wrzesień 1939 w relacjach i wspomnieniach, wyd. MON, Warszawa 1989. s. 193.
- Wypuścić okazję do współdziałania z Armią „Łódź”, to pozwolić wrogowi bić nas częściami, bo gdy dziś bije naszego sąsiada, bez naszego udziału, to za parę dni weźmie się za nas.
- Autor: Tadeusz Kutrzeba, Bitwa nad Bzurą (9–22 września 1939 r.). Przyczynek do historii kampanii polsko-niemieckiej w obszarze Poznań – Warszawa we wrześniu 1939 r., Warszawa 1957.
Zobacz też: