Barbara Jaruzelska

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barbara Halina Jaruzelska (1930–2017) – żona generała Wojciecha Jaruzelskiego prezydenta PRL i prezydenta III RP, doktor filologii germańskiej, wykładowca w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

O Barbarze Jaruzelskiej[edytuj]

 • Moja żona jest osobą emocjonalną. W wielu sytuacjach reaguje bardzo spontanicznie. Niekonwencjonalnie nawet, powiedziałbym. Pracując na Uniwersytecie Warszawskim jako wykładowca, więcej czasu spędzała w domu niż ja…
  • Autor: Wojciech Jaruzelski
  • Opis: w wywiadzie przeprowadzonym przez Teresę Torańską.
  • Źródło: „Gazeta Wyborcza”, Duży Format, 2004, cyt. za: Witold Filler, Od Pierwszych Dam do Dody Elektrody. Sławne żony sławnych mężów, Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 2006, ISBN 8305134288, s. 15.
 • Pamięta pani tę całą sytuację, kiedy Basia oskarżała Wojtka, że łączy go jakiś związek z gosposią. Wtedy publicznie powiedziałam, żeby dała spokój, nie oskarżała go o nic, bo przecież on umiera. Zadzwoniła do mnie z wielkimi pretensjami, że staję po stronie Wojtka, a nie jej. Zwymyślała mnie, więc się odpłaciłam.
  • Autor: Maria Teresa Kiszczak
  • Źródło: Magdalena i Maksymilian Rigamonti, Czesław to mój bohater (wywiad z Marią Teresą Kiszczak), „Dziennik Gazeta Prawna” nr 197 (9–11 X), cyt. za: „Angora”, 18 października 2015, nr 42 (1322), s. 18.
 • Panią Barbarę Jaruzelską spotkałam w Operze. Stałam i paliłam, gdy podeszła do mnie, aby się przywitać. Wiadomo jak wówczas „na mieście” mówiono o obyczajach żon komunistów – mówiono źle. A tymczasem żona najważniejszej osoby w państwie podchodzi do mnie z uśmiechem. Po takich serdecznościach nie wiadomo, co robić dalej. Pani prezydentowa wskazuje szklankę soku z czarnej porzeczki, ale ja myślę tylko o swoim paleniu. Niedopalonego papierosa wyrzuciłam, kiedy podeszła do mnie. Więc zapalam. Wreszcie mamy o czym mówić, pani Jaruzelska robi mi wykład o szkodliwości palenia, czułam w tonie przede wszystkim troskę o moje zdrowie z odrobiną, ale dosłownie z odrobiną dezaprobaty do nałogu. Nie, żeby takie ostentacyjne potępienie, jedynie dobra rada, wynikająca z naukowej znajomości skutków nałogu.
  • Autor: Weronika Kozakiewicz, Jak zarobić na posadzie męża?