Barbara Blida
Wygląd
Barbara Blida (1949–2007) – polska polityk, minister gospodarki przestrzennej i budownictwa, poseł.
- Nie mogę akceptować sytuacji, w której prominentne osoby z klubu obrażają Śląsk. Podczas tego posiedzenia zostało powiedziane stanowczo zbyt dużo niesprawiedliwych sądów pod adresem Śląska. Postanowiłam przeciwko temu zaprotestować i uznałam, że lepiej będzie zejść kolegom z oczu. Czasem to jest najlepsze wyjście.
- Opis: odchodząc z klubu parlamentarnego SLD.
- Źródło: Barbara Blida pogniewała się na SLD, wp.pl, 22 lipca 2004
- Niedobrą rzeczą jest to, że nas, którzy zdobyliśmy największą ilość mandatów w parlamencie, zdobyliśmy największy tytuł do rządzenia – zlekceważono. Nie mamy nikogo w pierwszym gabinecie. Będziemy znowu pucowali klamki i zamiatali schody w parlamencie. Wypraszam sobie takie traktowanie. Mogę dopuścić, że mnie się lekceważy, ale nie ten region. Mam prawo to mówić, ponieważ sama nie zabiegałam o żadne stanowiska rządowe czy parlamentarne. W tej sytuacji nie widzę możliwości dalszego pełnienia funkcji wiceprzewodniczącej.
- Opis: rezygnując z funkcji wiceprzewodniczącej śląskiego SLD.
- Źródło: Zlekceważono Śląsk, Blida dała głowę, wp.pl, 13 października 2001
O Barbarze Blidzie
[edytuj]- Barbara Blida żyłaby, gdyby nie państwo PiS. Gdyby nie patologiczny mechanizm wiodący od góry do dołu. Na górze mieliśmy ludzi, którzy wierzyli w „układ” i którzy wierzyli, że jak „układ” pokażą Polakom, to Polacy ich pokochają.
- Autor: Ryszard Kalisz
- Opis: w raporcie komisji śledczej badającej śmierć Barbary Blidy.
- Źródło: Agnieszka Kublik, Wojciech Czuchnowski, PiS, układ i śmierć Barbary Blidy, „Gazeta Wyborcza”, 15 czerwca 2011.
- Barbara Blida żyłaby, gdyby pan Ryszard Kalisz, Napieralski i inni z SLD podali jej rękę i wyciągnęli z korupcyjnych układów. Świadkowie, między innymi były poseł SLD, przecież składali pod odpowiedzialnością karną zeznania, że pani Blida uczestniczyła w korupcji, w przekazywaniu ogromnej, jak na owe czasy łapówki, 80 tysięcy złotych (...) wyłącznie SLD jest odpowiedzialne za śmierć Barbary Blidy. Jestem dumny z pracy prokuratorów, z tego co robili, że stawiali zarzuty wszystkim podejrzanym o korupcje, a wśród nich właśnie Barbarze Blidzie.
- Autor: Zbigniew Ziobro
- Źródło: Ziobro: Za śmierć Blidy odpowiada SLD, money.pl, 15 czerwca 2011
- Zobacz też: Grzegorz Napieralski
- Jest gorzką ironią fakt, że Barbarę Blidę wywiesił na swoich sztandarach SLD, mimo iż ona sama kilkakrotnie zrywała z tą partią. A i partia zerwała z nią. Nie dała jej miejsca na liście wyborczej do Sejmu w 2005 r. I nie interesowała się nią do tragicznego 25 kwietnia 2007 r.
- Autor: Piotr Gursztyn, „Rzeczpospolita” nr 80 (8896), 6 kwietnia 2011, s. A13.
- Zobacz też: Sojusz Lewicy Demokratycznej
- Publiczną działalność Blidy da się podzielić na trzy etapy. Najpierw była politykiem – jednym z wielu, budzącym kontrowersje, czasem sympatię. Potem była trędowata – obciążały ją zeznania jej przyjaciółki. Dzisiejsi głosiciele jej niewinności nie kwapili się wówczas nie tylko do obrony czy wyjaśnienia sprawy, ale nawet do bliższych kontaktów. Wreszcie po tragicznej śmierci została kanonizowana. Stała się patronką, orędowniczką i wspomożycielką w walce z „kaczyzmem” i „ziobryzmem”.
- Autor: Piotr Gursztyn, „Rzeczpospolita” nr 80 (8896), 6 kwietnia 2011, s. A13.
O śledztwie w sprawie śmierci Barbary Blidy
[edytuj]- Jeżeli w takich sprawach, jak zacieranie śladów, od których interpretacji zależy zrozumienie tego, co się stało, jeżeli wobec oczywistych faktów nadzwyczajnego zainteresowania czynników politycznych postępowaniami prokuratury uważa się, że nie było nacisków, to jest coś absolutnie zdumiewającego.
- Autor: Włodzimierz Cimoszewicz
- Źródło: Dominika Wielowieyska, Cimoszewicz: Prokuratura zdumiewa Blidą, „Gazeta Wyborcza”, 7 lipca 2011.
- Śledztwo skręca w stronę ukarania wyłącznie tych, którzy poszli po Blidę, a nie tych, którzy wydali im takie polecenie.
- Autor: Leszek Piotrowski, pełnomocnik rodziny Blidów, wyborcza.pl, 4 marca 2008
- Ta śmierć była niepotrzebna. To państwo będziecie musieli ustalić, gdzie w 2007 r. było prawo, gdzie sprawiedliwość.(...) Prokuratorzy sparaliżowani strachem o utratę posad boją się prawdy.
- Autor: Janusz Kaczmarek, wyborcza.pl, 14 lipca 2010
- Opis: zwracając się do członków komisji śledczej ds. wyjaśnienia śmierci Barbary Blidy.
- W ogóle, w całej tej sprawie, której „GW” poświęca masę miejsca i energii, dzieje się niewiele, jeśli chodzi o realny urobek. „Gazeta” krzyczy tytułami, że Ziobro manipulował, naciskał i tuszował. Ale koronnego dowodu ciągle nie ma i żadne uosobienie zła IV RP nie zasiadło na ławie oskarżonych.(...) Mimo starań „GW”, sejmowej komisji śledczej, „odpolitycznionych” organów ścigania.
- Autor: Piotr Gursztyn, „Rzeczpospolita” nr 80 (8896), 6 kwietnia 2011, s. A13.
- Zobacz też: „Gazeta Wyborcza”, Zbigniew Ziobro
- Zbigniew Ziobro twierdzi, że komisja dowiodła, że jest on niewinny. Tę tezę Ziobro powtarza jak mantrę, natomiast my mamy już w tej chwili zebrany materiał dowodowy, również dotyczący działalności Ziobry i to działalności niezwykle szkodliwej dla autorytetu wymiaru sprawiedliwości.(...) Na końcu Ziobro nakazał komendantowi głównemu policji Konradowi Kornatowskiemu, już po śmierci Blidy, przejrzeć wszystkie sprawy węglowe na Śląsku. Czy tam się nie przewija nazwisko Blidy i oczywiście się tam nie przewijało. Jak widać jego rola jest bardzo duża.
- Zeznania (Janusza Kaczmarka) przed sejmową komisją ds. służb w sierpniu 2007 r. – ukazujące nieprawości państwa PiS, w tym w sprawie posłanki SLD Barbary Blidy – ujawniły, że padła ona ofiarą polowania na „układ na lewicy”.