Austeria

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franciszek Pieczka<
odtwórca jednej z głównych ról

Austeriapolski film psychologiczny w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Autorami scenariuszaTadeusz Konwicki, Jerzy Kawalerowicz, Julian Stryjkowski, na podstawie powieści tego ostatniego.

O filmie[edytuj]

  • Kawalerowicz sprawnie prowadzi akcję, zachowując jedność miejsca i czasu. Nieco teatralny i literacki charakter tej opowieści stara się złagodzić przez nakreślenie krwistych i żywych sylwetek bohaterów.
    • Autor: Mirosław Winiarczyk, Na ekranach kin: Austeria, „Razem. Ilustrowany Tygodnik Młodzieży” nr 18 (329), 1 maja 1983.
  • Tematyka Austerii rzadko pojawiała się w takim wymiarze w naszym kinie. Stryjkowski odtwarza w swej powieści nie istniejący już świat Żydów galicyjskich z jego tradycją duchową, obyczajową i religijną.(…) Kawalerowicz na ekranie stara się pieczołowicie odtworzyć ów świat (…), patrzy jednak na problemy zbiorowości, żyjącej w zamkniętym świecie obyczajowym i religijnym, oczami współczesnego racjonalisty, co zmienia nieco optykę i atmosferę książki.
    • Autor: Mirosław Winiarczyk, Na ekranach kin: Austeria, „Razem. Ilustrowany Tygodnik Młodzieży” nr 18 (329), 1 maja 1983.

Zobacz też[edytuj]