Przejdź do zawartości

Alicja Lis

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Alicja Bronisława Lis (ur. 1947) – polska polityk, nauczycielka, przedsiębiorca, posłanka na Sejm IV kadencji.

  • Ja przypuszczałam, że znajdując się w Sejmie, w wieku 55 lat życia, będę narażona na takie straszne przeżycia i bezsilność wobec faktu, wobec ludzi, którzy mnie wybrali z mojego terenu, a jest to stricte chłopski, stricte rolniczy teren, Podkarpacie, bieda, nędza aż piszczy, aż kwiczy. Mówiłam wczoraj o tym, że przez godzinę świeci chłop światło, bo nie ma możliwości palenia czy używania światła przez cały wieczór.
  • Kiedyś, kiedy pielęgniarki stały u wrót różnych instytucji, a przede wszystkim ministerstwa, rzeczywiście powstała ta tzw. ustawa 203, jak mawiano, po to, żeby mieć spokojne święta, po to, żeby pielęgniarki poszły do domów. Wiem, jaką grozę budziło to również w moim sercu jako kobiety, że te panie, które mają dzieci, domy, nie tylko pracę zawodową, z determinacją, w warunkach zimy i tuż przed świętami dążą do swego, chcą to osiągnąć i z determinacją o to walczą. Dlaczego walczyły? Dlatego że te prace są niewynagradzane i dzisiaj, przed chwilą też rozmawialiśmy, debatowaliśmy na temat pomostowego wykształcenia pielęgniarek i położnych. Z tych niskich poborów te kobiety muszą się samorealizować, chcąc utrzymać pracę zawodową i utrzymać się przy życiu. Dzisiaj doprowadzamy do takiej sytuacji. Biada temu, kto zakpi z tych ludzi, biada temu, kto będzie dalej dworował i w taki nędzny i nikczemny sposób spektakularnie tymi ludźmi pomiatał, bo przecież nie można z tego zakpić.
  • To bezmyślność jak gdyby rządzących. Nie potrafią rozwiązać żadnego problemu społecznego i gospodarczego siłami narodu polskiego. Chęć zarobienia paru srebrników prowizji od udzielonego Polsce kredytu przesłania wzrok. To nie jest nowy problem. Premier Grabski poznał smak wsparcia zagranicznego dla Polski. Siedział w więzieniu rosyjskim i niemieckim. Na okres jego pierwszego premierostwa, to jest od 23 czerwca do 24 lipca 1920 r., przypadła zwołana przez mocarstwa zachodnie konferencja w Spa, na której politycy angielscy przeprowadzili szereg decyzji dotyczących spraw spornych na niekorzyść Polski. Czechosłowacja otrzymała zagłębie górniczo-przemysłowe w Karwinie i Trzcińcu oraz węzeł kolejowy bogumiński i przemysłową część miasta Cieszyna. Dzięki Anglikom Niemcy uzyskali ograniczenie praw Polski do Gdańska. Tak było przed wojną i tak jest dzisiaj. Coraz trudniej jest oddzielić w sposobie rządzenia Polską agentów wpływu mocarstw ościennych od niekompetentnych ludzi.
  • Wyrażam głębokie przekonanie, że w roku 2004 polskie społeczeństwo obudzi się i przerwie marsz Polski ku przepaści, przerwie wyzbywanie się polskich instytucji finansowych, przerwie zamykanie polskich kopalń i fabryk, polskich przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych, przerwie taśmową produkcję bezrobocia. Niech rok 2004, będący rokiem Władysława Grabskiego, przywróci godność narodowi polskiemu. Mój klub będzie głosował za ustanowieniem roku 2004 rokiem Władysława Grabskiego.