Aikido
Wygląd
Aikido – japońska sztuka walki skodyfikowana przez Morihei Ueshibę pod koniec XIX i na początku XX w.
- Aikido dąży do świadomego kontrolowania tych [fizycznych i psychicznych] sił i kierowania nimi.
- Autor: Marek Woźniak, Aikido. Japońska sztuka walki, Wydawnictwo Bellona, Radom 1991, s. 21.
- Zobacz też: kontrola, siła
- (…) aikido jest ciekawą metodą samoobrony przed wszystkimi atakami. Jest skuteczne w obronie zarówno przed jednym napastnikiem, jak i większą ich liczbą.
- Autor: Marek Woźniak, Aikido…, op. cit., s. 15.
- Aikido to szkoła reakcji. Dlatego powtarzanie określonych ruchów ma doprowadzić do tego, by zapadły one głęboko w naszej psychice. W razie zagrożenia proces obrony powinien przebiegać więc w sposób spontaniczny, zgodnie z wyuczonymi zasadami.
- Autor: Marek Woźniak, Aikido…, op. cit., s. 15.
- Aikido uczy, że musisz poruszać naturalnie swoje ciało i rzucać przeciwników w jednym momencie. Gdy oni atakują w dużej liczbie, najpierw należy stanąć twarzą do jednego z nich. Następnym ważnym punktem jest umiejętność unikania prostego kontaktu z siłą przeciwnika. (…) Techniki aikido skupiają się na metodach unikania ataku, a następnie prowadzenia go tam, gdzie sobie życzysz. Zawsze (…) należy zacząć od przechwycenia pierwszego ataku.
- Autor: Koichi Tohei, This is aikido, Tokio 1996
- Źródło: Marek Woźniak, Aikido…, op. cit., s. 17.
- (…) aikidoka nie patrzy w oczy przeciwnika, lecz w punkt między jego oczami lub na wysokości krtani. W ten sposób koncentruje się na całej postaci, nie zwraca uwagi na wrażenie, jakie może stwarzać atakujący.
- Autor: Marek Woźniak, Aikido…, op. cit., s. 16.
- Celem aikido nie jest walka z wrogiem, ale z samym sobą.
- Autor: Koichi Tohei, This is aikido, Tokio 1996
- Źródło: Marek Woźniak, Aikido…, op. cit., s. 17.
- Zobacz też: walka
- Często mówi się, iż aikido nie można przekazać za pomocą słów. Tak więc najważniejszym zadaniem dla tego, który chce je poznać, jest praktyka.
- Autor: Masatake Fujita
- Źródło: Marek Woźniak, Aikido…, op. cit., s. 13.
- W aikido nie ma zawodów, bo jest to sztuka walki, a nie sport walki. Aikido odnosi się do tradycji wojennej, w tym wypadku mamy do czynienia z japońską tradycją, kulturą.