Adolf Maria Bocheński

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Adolf Bocheński, 1942

Adolf Maria Bocheński (1909–1944) – polski publicysta i działacz polityczny, brat Józefa Marii.

  • Niezwykle często zdarza się, że bogactwo kraju jest tym większe im mniejsza jest ingerencja państwa w życie gospodarcze i polityka racji stanu wymaga wówczas wolności życia gospodarczego.
    • Źródło: Adolf Bocheński, Rewizja polityki narodowej, „Droga” 1934, nr 7–8.
  • Państwo jest niejako dźwigarem, za pomocą którego naród jest w stanie utrzymać się i rozszerzyć swój stan posiadania. W ogólnej walce o byt walczą bezpośrednio nie narody, lecz państwa. Im który naród posiada silniejsze państwo, tym wyższe stanowisko zajmuje w ogólnej hierarchii narodów i tym łatwiej potrafi się obronić.
  • W 1919 r. w czasie pierwszych wyborów w Polsce, byliśmy z ojcem w Tarnowie. Miałem wtedy lat 10 i na pół żartem, na pół poważnie powtarzałem: „Jestem endekiem, jestem endekiem.” Na to mój ojciec nie zaprotestował, lecz powiedział z żalem w głosie: „Tak, a ja myślałem, że ty jesteś konserwatystą.” Nie wiem dlaczego ta rozmowa tak mi utkwiła w pamięci. Odtąd jednak zawsze uważałem się za konserwatystę i da Bóg zostanę nim do końca życia.
    • Źródło: Stanisław Cat-Mackiewicz, Kto mnie wołał, czego chciał. Niedokończony szkic o Adolfie Bocheńskim, Londyn 1948.