Przejdź do zawartości

1. List do Tymoteusza

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Rekonstrukcja twarzy św. Pawła,
pisarza listu

1. List do Tymoteusza – jedna z ksiąg biblijnych Nowego Testamentu.

Biblia Gdańska[edytuj]

  • Duch jawnie mówi, iż w ostatnie czasy odstąpią niektórzy od wiary, słuchając duchów zwodniczych i nauk dyjabelskich, w obłudzie kłamstwo mówiących i piątnowane mających sumienie swoje, Zabraniających wstępować w małżeństwo, rozkazujących wstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył ku przyjmowaniu z dziękczynieniem wiernym, i tym, którzy poznali prawdę.

Biblia Tysiąclecia[edytuj]

  • Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie.

Biblia Warszawsko-Praska[edytuj]

  • Oto prawda niewątpliwa: jeśli ktoś pragnie biskupstwa, dobrej rzeczy pragnie. Niech jednak pamięta, że biskup powinien być człowiekiem, któremu nic nie można zarzucić: wolno mu być mężem tylko jednej żony, musi być [zawsze] trzeźwy, roztropny, przyzwoity, gościnny, powinien posiadać pewne zdolności do nauczania. Nigdy nie może przekraczać miary w piciu, nie może być porywczy, lecz opanowany, powściągliwy w słowie, nie żądny grosza. Powinien też mądrze zarządzać własnym domem, ciesząc się posłuszeństwem własnych dzieci i pełnym z ich strony szacunkiem. Jeśli bowiem ktoś nie potrafi sobie poradzić z własnym domem, to jakże będzie mógł zatroszczyć się skutecznie o Kościół Boży?

Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata[edytuj]

  • Nie krytykuj surowo starszego mężczyzny. Wręcz przeciwnie, upraszaj go jak ojca, młodszych mężczyzn jak braci, starsze kobiety, jak matki, młodsze kobiety jak siostry, z wszelką czystością.
    • Źródło: 1 Tym 5, 1–2
    • Zobacz też: krytyka

Zobacz też[edytuj]