Przejdź do zawartości

Zygmunt Walkowski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Zygmunt Walkowski

Zygmunt Walkowski (ur. 1936) – polski fotograf, varsavianista, specjalista interpretacji zdjęć Warszawy z okresu okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego.

  • Na podstawie analizowanych przeze mnie materiałów, właśnie zdjęć lotniczych, ale także innych wiarygodnych dokumentów, mogę w sposób nie polemiczny, ale dowodowy wykazać, że zasięg KL Warschau dotyczy tylko i wyłącznie terenu więzienia Gęsiówka. Nie było żadnych obozów koncentracyjnych ani przy Skalmierzyckiej, ani przy Bema, ani na Kole. Mam na to dowody i mówię to z całą odpowiedzialnością. (...) Natomiast jeśli chodzi o tezę o istnieniu komór gazowych KL Warschau to muszę z przykrością powiedzieć, że jest ona wyssana z palca. Moje stanowisko w tej sprawie nie jest polemiką, lecz stwierdzeniem faktów.(...) Pamiętajmy jednak, że mimo że w KL Warschau nie było komór gazowych, to przecież to i tak to było piekło na Ziemi.
  • Zdjęcie z kartoteki Alfreda Mensebacha z 8 września 1944 r., zdjęcia filmowe operatora niemieckiego wykonane przed 13 września 1944 r. oraz zdjęcia lotnicze wywiadu sowieckiego z 18 września 1944 r. pozwalają na ustalenie, kiedy był niszczony Zamek Królewski. Proces ten został rozpoczęty 8 września i zakończony przed 13 września 1944 r.

O Zygmuncie Walkowskim

[edytuj]
  • Jeden z najbardziej zasłużonych badaczy i dokumentalistów naszej historii najnowszej, zwłaszcza okresu II wojny światowej, w tym dziejów Powstania Warszawskiego, uważany powszechnie za najwybitniejszego znawcę ikonografii (zwłaszcza fotograficznej i filmowej) Warszawy tamtego czasu.