Przejdź do zawartości

Zbigniew Sobotka

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Zbigniew Sobotka (ur. 1952) – polski polityk, działacz PZPR, poseł na Sejm, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

  • Odchodzę, bo jestem niewinny. Robię to dla dobra państwa, resortu, w którym pracowałem, swojej formacji politycznej oraz dobra swojego własnego imienia.
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej uważa, że dokonując porządkowania przyznawania odznaczeń nie można dziś tworzyć nowych paradoksów. Oto w regulacji, która wycofuje medal „Za Utrwalanie Władzy Ludowej”, chce się wprowadzić medal „za obalanie władzy ludowej”. Uważamy, że nie można tworzyć odznaczeń dla upamiętnienia walki z poprzednim systemem, bo w każdym następnym okresie przemian będzie się je odbierało i potępiało ludzi, którzy otrzymali te odznaczenia.
  • Z rąk bojówek NSZ ginęli działacze demokratyczni, ludowcy, jak i funkcjonariusze państwa podziemnego. W tym samym czasie gdy Rada Polityczna NSZ ustanawiała Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego, Brygada Świętokrzyska NSZ pod osłoną wojsk niemieckich wycofywała się na Zachód. Niedopuszczalne jest stawianie na jednej płaszczyźnie zasług i czynu wojennego żołnierzy Armii Krajowej z wyczynami marginalnych grup zbrojnych spod znaku NSZ.

O Zbigniewie Sobotce

[edytuj]
  • Nie zgadzam się szczególnie z wypowiedzią pana posła Sobotki dotyczącą tego, że jedne medale się znosi, a inne ustanawia, by je potem znieść. Panie pośle, pan myli pojęcia – medale PRL były odznaczeniami obcymi. Natomiast Krzyż Niepodległości, do którego nawiązuje Order Wolności, jest ewidentnie polski i kawalerowie tego krzyża noszą go dzisiaj z dumą.