Przejdź do zawartości

Zaręczyny

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Zaręczyny

Zaręczyny – przyrzeczenie małżeństwa, potwierdzenie trwałości uczuć i deklaracja wspólnego życia, składana zazwyczaj kobiecie przez mężczyznę.

 • A na polanę wyszło dwoje ludzi. Kobieta smukła, wysoka, z dzieckiem na ręku i mężczyzna czarniawy, obładowany kosami, grabiami, łozową kołyską i torbami.
  – Pochwalony Jezus! – pozdrowiła kobieta, uśmiechając się z serdeczną życzliwością.
  – Na wieki! Witajcie, matko! – odparł Pantera. – Oczy wypatrzyłem, tak was wyglądam! Łąki czerwone, gotowe do cięcia, a was nie ma i nie ma.
  – Ale za to robotnica nam przybyła! – zawołała wesoło.
  Pantera zdjął kapelusz, ukłonił się nisko szerokim ruchem.
  – Panie ojcze, pani matko! Pięknie proszę o rękę tej panienki.
  – Z miłą chęcią. Bierzcie i trzymajcie! – zaśmiała się, podając mu dziecko.
  Pantera wziął je na ręce.
  – Witam cię, panno młoda, i biorę cię sobie za żonę. Wolno pocałować? Bardzo trafnie w matkę się udała. Oczki masz jak barwinek, a włoski ciemne. Na warkocze i ząbki jeszcze trzeba poczekać, widzę! Proszę panią do chaty, zaraz gniazdo jak dla wilgi uszykujemy!
  – Kiedy żona dała wam córkę, mnie wypada dać posag! – rzekł czarniawy zięć Odrowąża
 • Gwarantuję, że będą trudne chwile. Gwarantuję, że kiedyś oboje lub jedno z nas będzie chciało odejść. Ale gwarantuję też, że jeśli nie poproszę cię o rękę, będę tego żałował do końca życia, ponieważ w głębi serca wiem, że jesteś dla mnie stworzona.
  • I guarantee there’ll be tough times. I guarantee, at some point one or both of us is gonna want to get out of this thing. But I also guarantee that if I don’t ask you to be mine, I’ll regret it the rest of my life. Because I know, in my heart, you’re the only one for me. (ang.)
  • Źródło: Uciekająca panna młoda, 1999
 • Przez ostatni rok, nauczyłem się tak wiele o życiu i miłości. I nawet, jeśli bym mógł nie cofnąłbym tych wszystkich złych rzeczy, które nam się przytrafiły, bo doprowadziły one nas tu, nad tą rzekę. Wyjdź za mnie, Haley. Wyjdź za mnie ponownie na oczach naszych wszystkich przyjaciół i rodziny.
  • Over the past year I’ve learned so much about life and love. And even if I could, I wouldn’t take back all the bad stuff that’s happened between us, ’cause it brought us here, this moment, this river. Marry me, Haley. Marry me again in front of all our friends and our family. (ang.)
  • Źródło: Pogoda na miłość, 2003
 • Te, co przyjmują oświadczyny, wyprzedzają o krok te, którym się nikt nie oświadczył, a o dwa kroki te, które gotowe są zgodzić się na wszystko, zanim ktokolwiek zrobi im jakąś propozycję.
 • Zaręczyny – sensowna instytucja, rodzaj izby wytrzeźwień dla odurzonych.
 • Zaręczyny – wyrok warunkowy długoletniego aresztu z tymczasowym odroczeniem kary.